Politika

„U Sarajevu vlada VELIKA NERVOZA“ Cvijanovićeva istakla da se BiH nalazi u najvećoj ustavnoj krizi zahvaljujući Šmitu

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da se BiH nalazi u najvećoj ustavnoj i političkoj krizi, zahvaljujući Kristijanu Šmitu.

željka cvijanović srpski član predsjedništva bih
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Cvijanovićeva je pojasnila da je Šmit krivac, počevši od manjkavosti njegovog imenovanja, na šta je mnogo puta ukazano.

– To što će neko manipulativno tumačiti da je za imenovanje relevantan Savjet za sprovođenje mira (PIK), ne umanjuje manjkavost – rekla je Cvijanovićeva i dodala da Dejtonski mirovni sporazum ne predviđa postojanje PIK, a time i njegovu ulogu u bilo čijem imenovanju.

Cvijanovićeva je na konferenciji za novinare u Banjaluci napomenula da, kao što ni Dejtonski sporazum nije predvidio održavanje bonske konferencije, nije predvidio nikakva bonska ovlaštenja, pa ni postojanje PIK, pa su time odluke jednog takvog tijela isključivo političke.

Ona je upozorila da je Šmit više puta djelovao mimo ovlaštenja koja su mu data Aneksom deset Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Cvijanovićeva je navela samo četiri primjera kojima je Šmit drastično narušio i demokratiju i međunarodni sporazum i Ustav BiH.

– Suspendovao je Ustav FBiH na jedan dan da bi se obezbijedilo formiranje Vlade FBiH u sastavu koji je naložio tadašnji ambasador SAD u BiH. Odnosno izbacio je SDA, a ubacio `Trojku` – rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da je Šmit promijenio Izborni zakon BiH, produžio mandat sudija u Ustavnom sudu BiH, izmijenio Krivični zakon BiH, da bi dizajnirao sudsku presudu kojom se iz političkog života nastoji eliminisati demokratski izabrani predsjednik Republike Srpske.

Cvijanovićeva je rekla da u Sarajevu vlada opšta nervoza.

– Vidjela sam da je kolega (Denis) Bećirović držao pres-konferenciju i moji saradnicu su pratili dok je 4.692 puta pomenuo predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Dalje nisu mogli brojati – rekla je Cvijanovićeva.

“Maligni uticaj OHR”

Cvijanovićeva je istakla da je maligni uticaj OHR glavni uzročnik posljednje krize u BiH, a da bezbjednosnu prijetnju predstavlja jedino ponašanje sarajevskih političara.

Cvijanovićeva je napomenula da su te prijetnje Republici Srpskoj, najave mogućih zloupotreba Oružanih snaga od ministra odbrane, a potom od dva člana Predsjedništva, podsjetivši da svaka odluka koja se donosi u domenu odbrane mora da bude zasnovana na konsenzusu tri člana Predsjedništva.

Ona je istakla da je na sceni borba Kristijana Šmita da se ono što je uradio nelegalno pretvori u legalno ili opšteprihvatljivo.

Cvijanovićeva je navela da je ova kriza ustavna i politička, da nije bezbjednosnog karaktera.

Prema njenim riječima, BiH je prošla kroz mnoge krize, a svaku od tih kriza generisao je ili OHR ili Ustavni sud kada je, umjesto da štiti Ustav, odlučio da donosi rješenja koja su kreirala nova ustavna rješenja i novi ustavni ambijent.

– U okviru takvog suda su djelovali kao većinski glasački blok i činili ga strane sudije. U posljednjem sazivu stranih sudija nije ispoštovana ustavna procedura u okviru Predsjedništva, gdje nije bilo propisanih konsultacija – istakla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Cvijanovićeva je naglasila i da su evidentni pokušaji sarajevskih političara da instrumentalizuju snage EUFOR s ciljem ostvarivanja bošnjačkih interesa, a da je jedan od takvih bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović koji uporno traži intervenciju EUFOR za hapšenje predsjednika Republike Srpske i drugih zvaničnika Srpske.

“To su njegovi lični stavovi”

Cvijanović izjavila je da stavovi koje o predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću iznosi bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović nisu stavovi cijele BiH već njegovi lični.

– Ono što je Bećirović govorio o predsjedniku Srbije, to je njegov lični stav. To nije stav BiH, ukoliko smatraju da je Republika Srpska još uvijek dio BiH – rekla je Cvijanovićeva.

Bošnjački političari, kaže ona, previše sebi daju prava da dijele lekcije Srbiji, najgrublje vrijeđajući njene zvaničnike i narušavajući tako regionalnu saradnju.

Cvijanovićeva je navela da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković u aprilu prošle godine najavio reviziju presude protiv Srbije i naknadu ratne štete, te da je rekao da “Srbija ne zaslužuje ni trun poštovanja”.

– A ti kao zaslužuješ ili ova BiH zaslužuje trun poštovanja – upitala je Cvijanovićeva.

Komentarišući Konakovićevu morbidnu poruku upućenu Vučiću u vezi sa nesrećom u Novom Sadu, Cvijanovićeva je konstatovala da “teška bolest stanuje u Sarajevu”.

Osvrnula se i na izjave ministra odbrane Zukana Heleza koji je rekao da Vučić “ne bi trebao biti na slobodi“, što je ocijenila kao patološku mržnju.

Cvijanovićeva je podsjetila da je Helez u januaru ove godine izjavio “kako su fašizam i agresija prelazni u Vladi Srbije više od 30 godina”.

Pročitajte još

“Neke ljude treba poslati na opservaciju”

– Mislim da neke ljude treba poslati na stručnu opservaciju i da njima uopšte nije mjesto u politici. Ova nedjela su za svaku osudu – ocijenila je Cvijanovićeva.

Ona je zaključila da u Sarajevu smeta sve što ima veze sa susjedstvom.

– Helez daje bombastične izjave i govori da će on komandovati Oružanim snagama, a to svako iole pismen i ko je pročitao zakon zna da se ne može desiti – rekla je ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu