Magazin

Da biste izbjegli trovanje hranom, ovo morate da radite: Šef objašnjava kako se PRAVILNO ČISTI KUHINJA

Znamo da je održavanje higijene i više nego važno, a posebno u kuhinji.

Kuvar
FOTO: GPOINTSTUDIO/FREEPIK

Zato je šef Kristijan Marenić u autorskom tekstu objasnio koliko je pravilno čišćenje kuhinje restorana važan posao i izazov kome se ne može pristupiti bez sveobuhvatnog plana.

Njegovi savjeti su zlata vrijedni, a mogu da se prilagode i primjene i u “amaterskim” kuhinjama.

– Održavanje vašeg restorana čistim i u skladu sa sanitarnim zdravstvenim standardima je zahtijevan posao kada je restoran većinu dana pun. Stoga, pravilna izrada detaljnog plana čišćenja i održavanja može pomoći u pojednostavljenju procesa i osigurati usklađenost sa standardnim protokolima. Sveobuhvatni plan održavanja imaće različite nivoe koje određuju učestalost zadataka čišćenja i opremu koju treba koristiti.

Pročitajte još

Prije tri godine išao sam da radim svadbu u jedan poznati ketering u gradu. I dok je jelovnik bio solidan i korektan, ono što me zaprepastilo je bilo stanje čistoće same kuhunje. Pitao sam tamošnju kuvaricu koliko puta mjesečno mijenjaju sunđere i krpe, na šta je ona odgovorila, možda dva puta godišnja, a da se peru jednom mjesečno. Nisam više tamo išao da radim, jer masna i prljava krpa je veliki rizik i kada je u pitanju požar –  napisao je šef.

Održavanje rasporeda kao ključ uspjeha

Iako dnevna rutina dezinfekcije od poda do plafona nije ni potrebna niti izvediva u užurbanom restoranu, održavanje dobre prakse prema zacrtanom rasporedu pomaže u sprečavanju nakupljanja prljavštine i bakterija koje mogu dovesti do kršenja zdravstvenih pravila u budućnosti.

Osiguravanje stalnog čišćenja prostora za pripremu hrane i posuđa u kuhinji i okolnim prostorima kuhinje biće ključno za izbjegavanje unakrsne kontaminacije i održavanje usklađenosti. Specifični zadaci će se razlikovati u zavisnosti od veličine restorana i korištenoj opremi, ali u nastavku je opšti vodič za pridržavanje pravila i osiguravanje efikasnog rada vaše kuhinje:

Dnevno čišćenje kuhinje

– Obrišite sve površine za pripremu hrane tokom dana

– Često mijenjajte krpe i kecelje

– Po potrebi počistiti i obrisati podove (najmanje jednom prije i poslije očekivanih gužvi)

– Pražnjenje kanti za smeće i odlaganje hrane po potrebi

– Dezinfikujte sve površine

Nedjeljno čišćenje kuhinje

– Obrišite police frižidera i zamrzivača

– Očistite unutrašnjost uređaja kao što su mašina za sudove, pećnica i friteza

– Čistiti odvode i pravilno odlagati smeće

– Očistite ventilacione filtere

Mjesečno čišćenje kuhinje

– Ispraznite sve skupljače masti i očistite odvodne vodove

– Sprovedite hemikalije kroz potrebne vodove uređaja (npr. mašina za sudove)

Imati pravu opremu pri ruci za dovršetak svojih rutina čišćenja i dezinfekcije uštediće vam vrijeme, energiju i radne sate. Investirajte u kvalitetne mašine koje odgovaraju veličini vašeg restorana kako biste izvukli maksimum iz svoje opreme.

Redovno mijenjajte krpe za pranje kako biste izbjegli unakrsnu kontaminaciju, bakterija koje se prenose hranom i alergena tokom čišćenja usred usluge. Bakterije se lako mogu prenijeti s površine na površinu, čak i uz prisutnost hemijskih sredstava za dezinfekciju, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu