Svijet

Da li je "Titan“" od početka bio osuđen na propast: Džejms Kameron objasnio zbog čega je došlo do jezive implozije

Američki reditelj Džejms Kameron, koji je režirao film Titanik, rekao je da podmornica Titan imala "tri potencijalne tačke kvara" i ukazao da je njena "Ahilova peta" bila cilindar od ugljeničnih vlakana. Prema njegovim riječima, podmornica je razbijena na "veoma male komade" nakon što je Titan implodirao zbog ogromnog pritiska vode.

Podmornica Titan
FOTO: CBS NEWS /YOUTUBE/SCREENSHOT

Sistem upozorenja se vjerovatno oglasio i posada je pokušala da se popne u tom trenutku, dodao je iskusni istraživač mora koji je do sada 33 puta zaranjao do olupine “Titanika”.

Nakon sumornih vijesti da je svih pet članova posade stradalo tokom misije, Kameron je u nekoliko intervjua kritikovao dizajn podmornice zbog odstupanja od dokazanih tehnika u korist eksperimentalnih metoda.

– Postoje tri potencijalne tačke neuspjeha i nadamo se da će istraga pokazati šta se tačno dogodilo – rekao je Kameron.

– Glavni prozor na prednjoj strani bio je akrilni okvir za prikaz. Rečeno mi je da je namenjen za manje dubine nego što su oni ronili, što je jedna strana. Takođe imali su dvije staklene sfere na podmornici, male staklene sfere za plutanje, što je loša ideja – dodao je Kemeron.

On nije pojasnio svoju izjavu o “staklenim sferama”, ali je rekao da je trup od karbonskih vlakana “najslabija karika”.

– Ako bih morao da se kladim na ono što će biti problem na kraju, Ahilova peta podmornice je kompozitni cilindar koji je bio glavni trup u kome su putnici bili smješteni. Na krajevima su bile dva titanijumska otvora. Na morskom dnu su relativno netaknuta. Ali taj kompozitni cilindar od ugljeničnih vlakana je sada u veoma malim komadima. Sve je zabijeno u jednu od hemisfera. Prilično je jasno da je tu došlo do problema – rekao je Kameron.

Karbonska vlakna su sklona raslojavanju, procesu u kojem se materijal lomi u slojeve dok je pod pritiskom, prenosi Dejli mejl.

– Morate da imate trup, trup pod pritiskom, napravljen od materijala kao što su čelik ili titanijum, koji su dokazani. Ova podmornica je imala senzore na unutrašnjoj strani trupa da ih upozori kada počne da puca. Ako je to vaša ideja bezbjednosti, onda to radite pogrešno. I vjerovatno su imali upozorenje da je njihov trup počeo da se raspada i da je počeo da puca – rekao je Kameron.

Kameron je uspješno stigao do najdublje poznate tačke na Zemlji, Marijanskog rova u Tihom okeanu, 2012. koristeći podmornicu Dipsi Čelindžer.

To je bio tek četvrti put da je uspješno obavljeno spuštanje do morskog dna Tihog okeana i prvi put da se čovjek spustio na dno i nazad od 1960. godine.

Zaron je uslijedio nakon sedam godina planiranja i projektovanja za izgradnju specijalizovane podmornice koja je mogla da izdrži ogroman pritisak na dnu okeana.

Kompanija “OušnGejt” upozoravana i ranije

Kompanije “OušnGejt” nije se oglašavala povodom bezbjednosnih problema koji su mogli da dovedu do nesreće.

Bivši direktor u kompaniji Dejvid Lokridž upozoravao je da je potrebno sprovesti još testiranja i da bi putnici mogli da budu u opasnosti kada se nađu na “ekstremnim dubinama”.

Lokridž je u izveštaju iz 2018. godine naveo da je zabrinut zbog odluke kompanije da se osloni na osjetljivi akustični monitoring kako bi utvrdila nedostatke podmornice kada je pod pritiskom, umjesto da uradi kompletan skener podmornice. Tvrdio je da mu je rečeno da oprema za takvu vrstu provjere ne postoji.

OušnGejt je tada tužio bivšeg radnika jer je prekršio dogovor o povjerljivosti informacija, a Lokridž je podnio kontratužbu tvrdeći da je nepravedno otpušten jer je postavljao pitanja o bezbjednosti i testiranju. Sudski proces je završen nagodbom poslije nekoliko mjeseci.

Pročitajte još

Titan je, prema navodima kompanije, napravljen tako da može da zaroni 4.000 metara u dubinu, gdje se nalazi olupina Titanika. Lokridž, međutim, tvrdi da je sertifikovana samo za zaron do 1.300 metara i da kompanija nije platila proizvođaču da napravi podmornicu sertifikovanu za 4.000 metara.

Kompanija je, međutim, tvrdila da Lokridž nije inženjer i da nije bio zadužen za inženjerske poslove oko Titana. Otpušten je pošto je odbio da prihvati uvjeravanja glavnog inženjera kompanije da je akustično testiranje bolje za otkrivanje nedostataka nego što bi to bio skener, tvrdi OušnGejt.

Putnici “Titana” poginuli u “katastrofalnoj imploziji”

Podsjećamo, u četvrtak je Američka obalska straža saopštila da je petoro putnika “Titana” poginulo u “katastrofalnoj imploziji”, čime je okončana velika potraga za podmornicom izgubljenom tokom ekspedicije do slavne olupine “Titanika”.

Uzrok implozije još je nepoznat, ali stručnjaci kažu da je malo slabljenje spoljnog trupa podmornice dovoljno da se dogodi katastrofa. Naime, što dublje zaranjate, to više vode imate iznad sebe koja onda vrši pritisak na vas.

Brojni snimci na internetu prikazuju kako izgleda implozija podmornice. Na jednoj simulaciji vidi se podvodno vozilo nalik “Titanu” koje se spušta ka morskom dnu i iznenada se zgužva kao limena konzerva, a potom rasparča u dijelove, prenosi Dejli Mejl.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije