Narodna skupština RS je na posebnoj sjednici, 10. decembra ove godine, usvojila nekoliko zaključaka koji se odnose na povlačenje ranije datih saglasnosti i vraćanje nadležnosti sa BiH na Srpsku, prvenstveno iz oblasti odbrane i bezbjednosti, sistema indirektnog oporezivanja i pravosuđa.
Dat je rok Vladi RS da u roku do šest mjeseci predloži zakone i ostale akte koji će omogućiti formalni povratak nadležnosti i eventualno formiranje novih institucija. Takođe, usvojena je i Deklaracija o ustavnim principima u kojoj se najavljuje donošenje novog Ustava Republike Srpske.
Upravo su ti zaključci i Deklaracija sporni za Tužilaštvo BiH koje je ovih dana pokrenulo istragu protiv srpskog člana Predsjedništva BiH, Milorada Dodika, predsjednice Srpske Željke Cvijanović, premijera Radovana Viškovića, kao i predsjednika svih vladajućih političkih partija i šefova poslaničkih klubova koji participiraju u vlasti, a na teret im se stavlja krivično djelo “napad na ustavni poredak BiH”.
Osim Dodika, Cvijanovićeve i Viškovića, istraga se vodi protiv predsjednika US, Nenada Stevandića, lidera DEMOS, Nedeljka Čubrilovića, predsjednika SP RS, Petra Đokića, lidera NPS Darka Banjca i predsjednika NDP, Dragana Čavića. Takođe, istragom su obuhvaćeni i šef Kluba poslanika SNSD, Igor Žunić, šefica Kluba poslanika DEMOS, Spomenka Stojanović, zamjenik šefa Kluba poslanika US, Marinko Dragišić, šef Kluba poslanika NPS, Diko Cvjetinović i šef Kluba poslanika SP RS, Dalibor Stević.
Tužilaštvo je predmet pokrenulo na osnovu člana 156. Кrivičnog zakona BiH u kome doslovno stoji: „ko upotrebom fizičke sile ili prijetnjom upotrebe fizičke sile pokuša da promijeni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ili da svrgne njene najviše institucije, kazniće se kaznom zatvora od najmanje pet godina“.
Profesor Pravnog fakulteta u Istočnom Sarajevu, Radomir Lukić istragu je nazvao smiješnom ističući da se politička pitanja ne rješavaju krivičnim prijavama i istragama.

Da je na taj način rješavana kriza u bivšoj Jugoslaviji, kako ističe Lukić, ona bi postojala i danas.
– Alija Izetbegović i njemu slični nisu krivično procesuirani zbog krivičnih djela koja su predstavljala napad na ustavni poredak SFRJ. Na ovaj način se želi kriminalizovati kako Srpska, tako i njegovo političko rukovodstvo –kaže Lukić za Srpskainfo.
On dodaje da je sve jedna velika farsa zbog toga što ni stranci, koji ovdje gazduju, ni Bošnjaci ne mogu da razumiju da se politička pitanja odnosa između Srba, Hrvata i Bošnjaka, ne mogu rješavati na ovaj način i neće se nikada riješiti.
– Takvi potezi mogu samo da višestruko komplikuju krizu i dovedu do zaista krajnje neželjenih ishoda- poručuje Lukić.
Banjalučki advokat, koji je i potpredsjednik parlamenta Srpske, Milan Petković stava je da Srpska i njeni političari nisu napali na ustavno uređenje BiH.

On ističe da je NSRS obavljala poslove i dužnosti iz svog domena, odnosno iz svoje nadležnosti, kako je to propisano Ustavom Srpske.
– NSRS je ta koja može da donosi zakone i druge akte. U konkretnom slučaju, postojao je prijedlog zakona i narodni poslanici su raspravljali o zakonu koji je bio na dnevnom redu. Oni su izglasali zakon i iskazivali svoje mišljenje – dodaje Petković za Srpskainfo.
On kaže da poslanici i šefovi klubova, ali i svi ostali protiv kojih je Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu imaju imunitet i ne mogu odgovarati krivično, niti građanski za svoje iskazano mišljenje ili za glasanje onoga što je bilo na dnevnom redu.
– Ovdje se može govoriti samo o jednoj vrsti političkog, ali i pravnog pritiska od strane Tužilaštva BiH, što smatram veoma lošim i koje će samo još više produbiti nepovjerenje građana u rad Tužilaštva BiH- ističe Petković.
Jedan od onih koji se našao na spisku osumnjičenih, Darko Banjac, kaže za Srpskainfo da su parlament Srpske, kao i organi RS, samo štitili Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum, prije svega od Ustavnog suda BiH.

– U ovom slučaju izgleda da se moramo štititi i od Tužilaštva BiH. Očigledno je da određenim pristiscima i prijetnjama, mimo Ustava i zakona, Tužilaštvo pokušava da izvrši pritisak na narodne poslanike, koji imaju demokratsko i ustavno pravo da donose odluke – napominje Banjac.
On kaže da je žalosno da Tužilaštvo BiH, isto kao i Ustavni sud BiH, i cijelo pravosuđe na nivou BiH, kontinuirano rade protiv Republike Srpske. Banjac kaže da je ovom istragom potvrđeno da institucije BiH ustvari hoće da satanizuju Republiku Srpsku i proganjaju njene predstavnike.
– Proganjanjem i prijetnjama oni pokušavaju da uspostave BiH kakva je mimo Dejtona i Ustava. Ovo nas samo treba još više opredijeliti da Srpska što prije vrati određene nadležnosti, koje joj pripadaju, jer institucije na nivou BiH rade po matrici da ima što manje Republike Srpske – navodi Banjac.
On kaže da je očigledna namjera Tužilaštva da prijetnjama, i raznoraznim nezakonitim prijavama, pokuša zaustavi proces dovođenja BiH u Dejtonske i Ustavne okvire.
– Mi smo prevazišli strah i nikada više nećemo dozvoliti da strah zaustavi razvoj i zaštitu Republike Srpske u okviru njenih ustavnih nadležnosti – poručuje Banjac.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu