Danas se tetovaže smatraju dijelom ljudi, te većina ljudi pomno promišlja o tome šta će tetovirati na tijelu, s obzirom da je riječ o ukrasu koji ostaje na koži čitav život. Ali, jesu li tetovaže sasvim sigurne? Nedavna studija iz ove godine istražila je moguću povezanost između tetovaža i povećanog rizika od raka kože.
Rad pod nazivom “Izloženost tintama za tetovaže: rizici limfoma i raka kože – danska studija blizanaca”, rezultat je zajedničkog istraživanja Univerziteta Južne Danske (SDU) i Univerziteta u Helsinkiju. Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 2.367 blizanaca, pri čemu je jedan imao tetovažu, dok drugi nije. Prema autorima studije, cilj je bio istražiti “potencijalnu povezanost između izloženosti tintama za tetovaže i razvoja određenih vrsta raka”.
– Tinta iz tetovaža poznata je po tome da se prenosi s kože u krvotok i nakuplja u regionalnim limfnim čvorovima – navode autori, dodajući da je cilj bio ispitati može li tinta izazvati upalu u limfnim čvorovima, što bi potencijalno moglo dovesti do abnormalnog rasta stanica i povećanog rizika od raka.
Podaci o dijagnozama raka prikupljeni su iz Danskog registra raka, dok su informacije o izloženosti tintama za tetovaže dobivene putem Danskog istraživanja blizanaca s tetovažama iz 2021. godine.U sklopu istraživanja je zaključeno da su blizanci s tetovažama imali 1,62 puta veći rizik od razvoja raka kože u poređenju sa svojim netetoviranim blizancima. Takođe su sugerisali da su osobe s tetovažama većima od dlana imale veće šanse za razvoj limfoma i raka kože.
Stopa raka je bila tri puta veća kod onih s većim tetovažama u poređenju s onima bez tetovaža, prenosi Glas Srpske.
Prema jednoj od autora studije, Signe Bedsted Klemensen, docentu biostatistike na SDU, ti podaci sugerišu da “što je tetovaža veća i što duže postoji, to se više tinte nakuplja u limfnim čvorovima”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu