Banjaluka

"Daj dvije paprike i jednu bananu" Cijene rastu, građani voće i povrće KUPUJU NA KOMAD (FOTO)

Gužva na banjalučkoj Tržnici. Međutim, više je onih građana koji razgledaju i upoređuju cijene proizvoda nego onih što kupuju, a trgovci kažu da sugrađani sve češće pazare povrće i voće na komad nego na kilogram, što ranije nije bio slučaj.

"Daj dvije paprike i jednu bananu" Cijene rastu, građani voće i povrće KUPUJU NA KOMAD (FOTO)
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Kroz razgovor sa trgovcima i kupcima saznali smo da su mišljenja oko cijena i ponude proizvoda na Tržnici podijeljena. Jedni smatraju da su kvaliteti i ponuda voća i povrća na tezgama banjalučke Tržnice odlični, te da su cijene solidne i pristupačne svima.

Drugi su pak mišenja da cijene divljaju i predstavljaju ozbiljan udar na budžet građana te da će, ako se nastavi trend rasta cijena, čak i priprema ručka predstavljati luksuz.

Prema rečima jednog od prodavaca zavladao je trend da građani više namirnice ne kupuju na kilogram nego na komad.

– Sve je poskupilo – voće, povrće i hljeb i gorivo. Prilaze nam ljude i traže povrće po nižim cijenama i nas trgovce ispituju zašto je sve toliko skupo. Kažu mi da porede cijene proizvoda na Tržnici sa onim u marketu i da nema velike razlike, te se radije opredijele da prošetaju do Tržnice i pazare svježe namirnice – ispričala je ona.

Neki od kupaca kažu da u nabavku idu samo po najosnovnije namirnice, sezonsko voće i povrće, jer kućni budžet ne dozvoljava više.

Jedan od trgovaca ispričao je ekipi Srpskainfo da su kućni budžeti svih građana ponovo opterećinim novim poskupljenjima, a ovaj put to su voće, povrće i meso.

Naglasio je da Banjalučani sada dolaze i kupuju jednu ili dvije paprike, par paradajza ili čak po jednu bananu.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

– Radim za ovom tezgom već dugi niz godina ali ranije nije bilo slučaj da kupci šetaju, razgledaju i upoređuju cijene od štanda do štanda, niti da kupuju voće i povrće na komad već na kilogram – ispričala je ona.

Građani su već navikli na stalni rast cijena, zbog čega su zabrinuti ali ne i iznenađeni novim udarom na kućni budžet. Kažu da su povećanja cijena nekih proizvoda enormna, a uslovi u kojim su poljoprivrednici radili zbog vremenskih neprilika katastrofalni.

– Inflacija sa osjeti svagdje, domaćice dolaze i kukaju često kako se nakad mogao ručak pripremiti i za 10 do 15 KM a sada je minimum za pripremu solidnog obroka čak 20 KM – navodi ona.

Trgovac Ranko ispričao je za Srpskainfo da najviše posla ima u ranim jutarnjim časovima i vikendom, međutim dešava se i da kupci dođu nakon posla.

Banjalučanka Dragana T. rekla je da je ponuda na Tržnici odlična, da su trgovci ljubazni i susretljivi te da bar jednom sedmično dolazi i kupuje namirnice koje su joj neophodne za narednih sedam dana.

– Odlična je ponuda na Tržnici, bar jednom sedmično dođem, kada sam u prilici i kupim sve što mi treba. Najviše kupujem mrkvu, banane, pasulj i suve šljive – navodi ona.

Pročitajte još

Sugrađanka Vesna B. rekla je da su uprkos poskupljenju cijene solidne obzirom na kvalitet i raznoliku ponudi na Tržnici.

– Sve je domaće i svježe. Stanujem u blizini i svaki dan poranim jer sam u penziji i kupim šta mi od namirnica treba taj dan za ručak. Danas sam kupila mrkvu, mahune i i blitvu. Penzije su male i stalno obećavaju da će doći do povećanja, pa mogu samo da se nadam boljem – ispričala je ona.

Savo iz Piskavice tvrdi da se ne može reći da je kupovina na Tržnici luksuz jer su cijene solidne s obzirom na prošlu godinu koja je bila obilježena sušom i teškim okolnostima.

– Ja ne kupujem svaki dan na Tržnici, jer živim na selu pa uzgajam domaće proizvode, ali s obzirom da je prošla godina bila teška za poljoprivrednike zbog suše,  nisam uspio uzgojiti sve šta sam planirao – ispričao je on i dodao da ga više brine poskupljenje goriva.

– Gorivo je naglo poskupilo i to mi trenutno predstavlja najveće opterećenje za kućni budžet, a još više me brine što će cijene i dalje rasti, a postoji mogućnost da poskupe i mjesečne karte za gradski prevoz – navodi Savo.

Pročitajte još

Jedna domaćica koja redovno odlazi na banjalučku Tržnicu po svježe voće, povrće, meso i ribu, koji su joj neophodni sa pripremu obroka za jednu četveročlanu porodicu, kaže da je najviše brine što cijene divljaju, radnici više rade, a plate ostaju iste.

– Cijene nekog voća i povrća gotovo su identične sa cijenama u inostranstvu, a naše plate su nekoliko puta manje. Ne volim da za svoju porodicu spremam ručak od zaleđenog povrća iz marketa, već radije dođem na Tržnicu i kupim svježe. Ovde je ponuda zaista bogata, prošetam se razgledam i kupim svega po malo. Najčešće kupujem blitvu, paprike, kupus, banane sve zavisi šta tog dana planiram da spremem za ručak – ispricala je Sanja.

Penzioner Nikola S. iz naselja Petrićevac rekao je da je ovo poskupljenje udar na standar građane, jer mnogi jedva sastavljaju kraj sa krajem.

– Obrok za prosječnu porodicu se ne može spremiti bez najmanje 20 KM. Postaće luksuz kupiti osnovne životne namirnice. Nije poskupilo samo voće i povrće nego i meso. hljeb i gorivo – zabrinuto je ispričao on.

Najviše poskupile paprike

Građani su složni da su od svih proizvoda najviše poskupile paprike. Kažu da se radi o osnovnim životnim namirnicma, a ne o luksuzu. – Kilogram paprika gotovo da košta kao kilogram mesa, paprike su jako poskupile, cijena im doseže i do sedam KM po kilogramu što nikad nije bio slučaj – rekao je jedan od trgovaca.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu