Društvo

Daleko od ravnopravnosti: Žene sa invaliditetom ne idu ljekaru zbog loših uslova

Iako je potpuno pravo žena sa invaliditetom da im se obezbijedi kvalitetna zdravstvena zaštita, obučeno medicinsko osoblje, kao i arhitektonska pristupačnost domovima zdravlja i bolnicama, realnost u BiH nas demantuje.

Daleko od ravnopravnosti: Žene sa invaliditetom ne idu  ljekaru zbog loših uslova
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Žene sa invaliditetom često biraju da ne idu ljekaru upravo zbog različitih oblika nepristupačnosti uslugama u zdravstvenim ustanovama.

Naime, više od polovine anketiranih zdravstvenih ustanova nema ginekološki sto prilagođen za žene koje se kreću u kolicima, 48 odsto nema odgovarajuće toalete za ove pacijentkinje, dok 41 odsto nema dovoljno obučeno osoblje za rad sa ženama sa invaliditetom.

FOTO: NATAŠA TELEBAK/RAS SRBIJA
FOTO: NATAŠA TELEBAK/RAS SRBIJA
FOTO: NATAŠA TELEBAK/RAS SRBIJA
FOTO: NATAŠA TELEBAK/RAS SRBIJA
FOTO: NATAŠA TELEBAK/RAS SRBIJA
FOTO: NATAŠA TELEBAK/RAS SRBIJA

Pokazalo je to istraživanje urađeno u okviru projekta „Zajednica različitih, ali ravnopravnih građana“, koje provode Organizacija amputiraca UDAS, u partnerstvu sa Helsinškim parlamentom građana Banjaluka, Udruženjem „Nešto više“ iz Sarajeva i Mrežom žena sa invaliditetom BiH, čiji je cilj povećanje socijalne uključenosti i nediskriminacije osoba sa invaliditetom u BiH.

Pročitajte još

Upitnik je dostavljen na adrese čak 129 ustanova u BiH, ali popunile su ga samo 34 institucije.

– Slab odziv zdravstvenih ustanova nam je, nažalost, bio prvi pokazatelj koliko je malo zainteresovanosti i interesa za posvećivanje posebne pažnje osobama sa invaliditetom prilikom pružanja njihovih usluga – poručili su iz organizacija koje provode ovaj projekat, dodajući da sadašnji trendovi ne nagovještavaju da bi se situacija mogla promijeniti u skorijem periodu.

Osobe sa invaliditetom i dalje su najugroženija kategorija stanovnika, upozorila je Dragana Dardić, direktorka Helsinškog parlamenta.

Ona je precizirala da veliki broj naših građana ostaje uskraćen za značajne informacije jer javne institucije nisu prilagođene za OSI, od zvaničnih internet stranica, do sadržaja koji se prikazuju na javnim servisima, a koji su značajno ispod evropskih standarda.

Postignuća

Rezultati projekta „Zajednica različitih, ali ravnopravnih građana“, koji je trajao poslednje tri godine, predstavljeni su juče u Banjaluci. Kao jedno od najznačajnijih postignuća ističe se formiranje Mreže žena sa invaliditetom.

– Žene sa invaliditetom su obespravljene i najčešće zatvorene u institucije ili svoje kuće. Treba ih osnažiti jer se samo edukovane žene mogu boriti za svoja prava – poručila je konsultantkinja projekta Tanja Đokić-Mandić.

Ovaj projekat finansira Evropska unija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu