Popiti kafu u Bosni i Hercegovini ima mnogo značenja. Nekada je to ugodan i opušten razgovor prijatelja, nekada ozbiljan poslovni sastanak, kafa se u Bosni i Hercegovini pije na tako mnogo načina. Kada smo tužni, kada smo sretni, najbolja je u društvu prijatelja.
Mnogi koji su napustili zemlju često će reći: “Nemam s kim kafu popiti”. Ta rečenica opisuje nedostatak socijalnih aktivnosti sa kojima se često susreću građani BiH koji žive vani. Zato bosanska kafa ima možda i najviše značenja na svijetu mada postoje oni koji je više piju.
Popiti šoljicu kafe negdje drugo nije isto kao u BiH.
Najviše kafe na svijetu po glavi stanovnika popiju hladni Finci, najčešće u svojim kućama. Po glavi stanovnika Finci troše nevjerovatnih 12 kg kafe godišnje. Ispijanje kafe u Finskoj je i zakonsko pravo. Finci u Zakonu o radu imaju pravo na pauze od 15 minuta, dva puta dnevno da bi popili kafu. U Finskoj se smatra dobrim manirom prihvatiti i popiti kafu koja vam se ponudi. Ovo posebno važi ako poziv dolazi od starije osobe. Ako odbijete čašu, smatrate se nepristojnim, piše Klix.
Iza Finaca na listi najvećih ljubitelja kafe su Norvežani i Islanđani, žitelji hladnijih zemalja vole je jer ih zagrije i razbudi. Odmah iza su Danci, Holanđani i Šveđani. Razlozi su slični.
Građani Bosne i Hercegovine piju najviše kafe u regionu.
Ćejf, bosanska kafa, prijatelji. Bosanci i Hercegovci na listi najvećih kafopija zauzimaju 11. mjesto na svijetu. Po glavi stanovnika popije se oko 6 kilograma godišnje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu