Najvažnije dešavanje u svijetu umjetnosti u posljednjih nekoliko godina izazvalo je veliku pažnju javnosti, pa će postavci koja počinje 24. oktobra moći da prisustvuju samo oni koji su na vrijeme rezervisali karte.
To će biti prvi put da će se na jednom mjestu naći toliki broj slika, skica i crteža renesansnog genija. Da Vinčijeva rodna Italija pomogla je Francuskoj u pripremi i na nekoliko mjeseci joj ustupila neka od najvrijednijih djela, poput Vitruvijevog čovjeka.
Međutim, umjetnički svijet i dalje spekuliše da li će se “Spasitelj svijeta”, najskuplja i jedna od najkontroverznijih slika na svijetu, naći na izložbi.
Izložbeni prostor je osmišljen tako da se lako prilagodi u slučaju da neka djela ipak ne stignu, što ukazuje na to da ni autori još ne znaju da li će doći do miserioznog djela o čijoj se lokaciji spekulisalo posljednjih mjeseci.
Vrijednost “Spasitelja svijeta” vrtoglavo je porasla sa 1.175 dolara na 450 miliona kada je 2008. petočlani tim stručnjaka oformljen ispred Nacionalne galerije presudio da je riječ o Da Vinčijevom originalu.
Slika je jedno vrijeme, kako se vjeruje, bila dio kolekcije engleskog kralja Čarlsa I, a onda je iz istorijskih arhiva nestala krajem 18. vijeka. Potom se, u 19. vijeku, pojavila u zbirci jednog britanskog industrijalca.
Slika je 1958. prodata u vrijednosti današnjih 1.350 dolara, a 2005. na aukciji u Nju Orleansu za 1.175 dolara. Novi vlasnici, dileri umjetninama Robert Sajmon i Aleksandar Periš, odnijeli su je konzervatorki Dajani Modestini. Ona je uklonila sve naknadne slojeve, nakon čega je utvrđeno da je djelo naslikao Da Vinči.
Međutim, stručnjaci iz svijeta umjetnosti proteklih mjeseci morali su da riješe još jednu zagonetku gdje se uopšte nalazi najskuplja slika na svijetu?
Njujork tajms je otkrio da je na aukciji 2017. godine za rekodnih 450 miliona dolara kupio zastupnik saudijskog princa Muhameda bin Salmana. Nakon toga su se pojavili izvještaji da je slika usred noći prebačena na prestolonasljednikovu superjahtu “Serena”.
Jahta duga 134 metra, ovog ljeta je bila usidrena u blizini egipatskog grada Port Said, a “Spasitelj svijeta” najvjerovatnije krasi jednu od njenih prostorija.
Luvr je tražio sliku na pozajmicu, ali su se pojavile glasine da je od te ideje odustao zbog sumnje da slika ipak nije djelo ruku Da Vinčija, već njegovog pomoćnika.
(The Guardian)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu