Magazin

Desert iz prirode: Sadrži fruktozu koja je prirodni šećer, ali i vitamine, minerale, vlakna

Voće je desert iz prirode. Sadrži fruktozu koja je prirodini šećer, ali i vitamine i minerale, polifenole i slično. Međutim, mnogi smatraju da zbog šećera treba da se izbjegava, ipak na taj način se ne unose nutrijente koji su važni za telo, a samim tim to ima posljedice po organizam.

Desert iz prirode: Sadrži fruktozu koja je prirodni šećer, ali i vitamine, minerale, vlakna
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Istraživanja su pokazala da izbjegavanjem voće možete da napravite neke nezdrave promjene u svom tijelu.

Evo koje promjene su najčešće:

Gojenje

Problem kod izbacivanja cijele grupe hrane je taj što se obično zamijeni drugom, vjerovatno štetnijom. Naravno, ako ste izbacili voće i jedete više povrća, to je dobar izbor. Međutim, ako zbog nedostatka voća posežete za slatkišima ili brzom hranom, niste napravili uslugu svom tijelu.

Prednost voća nije samo u tome da ćete da jedete manje nezdravih namirnica. Voće je bogato vodom i vlaknima, a to daje sitost i sprečava prejedanje.

Studija objavljena u časopisu “Apetite” istraživala je razliku u sitosti nakon unosa jabuke, umaka od jabuke i soka od jabuke prije slanog obroka. Rezultati su pokazali da jedenjem jabuke prije ručka možete da smanjite unos hrane za 15%, dok sok i umak nisu postigli takav učinak.

Upaljeni mišići

Znate li one bolove u mišićima koji se javljaju 12 do 48 dati nakon intenzivnog treninga? Ako izbjegavate ugljenohidrate, što uključuje i voće, možete da pogoršate upalu i ona može duže da traje.

Najbolje voće za smanjenje upale mišića je bobičasto voće i trešnje. Jedna studija objavljena u časopisu “Journal of the International Society of Sports Nutrition” otkrila je da borovnice smanjuju upalu i oštećenje mišića prouzrokovano vježbanjem.

U ovom istraživanju 10 žena je pilo smuti od borovnice ili placebo 5-10 sati pre vežbanja, a ponovno su pile isti napitak 12-36 sati nakon vježbanja. Mjerenjem oksidativnog stresa i antioksidativnog kapaciteta 60 sati nakon vježbanja, naučnici su otkrili da smuti od borovnice ubrzava oporavak mišića i da smanjuje oksidativni stres koji se pojavljuje 36 sati nakon vježbanja.

Istraživanje objavljeno u časopisu “Antioxidants in Sport Nutrition” navodi kako su trkači unosom soka od trešanja sprečili bolove u mišićima, umor i ubrzali oporavak mišića.

Nezdrava crijeva

Ljudska crijeva sadrže brojne mikroorganizme, a u zavisnosti od ishrane i načinu života, oni mogu da budu loši i dobri. Važno je da održite što veći broj dobrih mikroorganizma jer oni utiču na probavu i imuno sistem. Bez vlakana i nutrijenata iz biljaka (polifenoli) koje dobijamo jedenjem voća i povrća, može da dođe do disbalansa u crevnoj flori.

Poremećaj u crijevima može da dovede do raznih stanja i bolesti, uključujući alergije, kardiovaskularne bolesti, metabolički sindrom, dijabetes i pretilost. Ali, ne brinite, možete lako da vratite crijeva u ravnotežu.

Jedna studija je otkrila da žene koje jedu dvije jabuke dnevno mogu da poboljšaju zdravlje crijeva za samo dvije nedelje. Naučnici smatraju da je za to zaslužan pektin koji se nalazi u jabukama.

Gasovi, nadutost, zatvor i slično

Druge potencijalne nuspojave previše loših bakterija u crijevima, kao što su mučnina i refluks, mogu da se pojave zbog nedostatka vlakana iz voća.

– Vlakna iz voća ponašaju se kao prebiotici u crijevima kojima se hrane dobre bakterije – kaže Best.

Previše loših bakterija dovodi do gasova, nadutosti, zatvora pa čak i hroničnih upala u tijelu, a sve to može da utiče na imuno sistem i kardiovaskularno zdravlje.

Konzumacijom dvije porcije voća dnevno možete da sprečiti brojne probleme i da poboljšate cjelokupno zdravlje. Ako niste ljubitelj samog voća, možete da ga kombinujete sa puterom od kikirikija ili da napravite smuti.

Grčevi u mišićima i visoki krvni pritisak

Ova dva problema se možda čine nepovezanima, ali zapravo mogu da se pojave zbog nedostatka kalijuma u telu. Kalijum opušta krvne žile, što znači da se smanjuje krvni pristisak, rizik od moždanog udara i grčeve u mišićima. Voće je najvažniji izvor kalijuma. Nalazi se u bananama, narandžama, lubenicama, grejpu, suvim šljivama i urmama.

Drugi važan sastojak voća može da smanji krvni pritisak, flavan-3-ol, je skup spojeva koji može da poboljša vaskularnu funkciju. Nalazi se u jabukama, grožđu, kruškama i bobičastom voću.

Starenje kože

Ako izbjegavate konzumaciju voća, izbjegavate i unos antioksidansa, vitamina i minerala koji su ključni za zdravlje kože, piše Ženablic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu