Digitalna Srpska

Gotovo 5 miliona tinejdžera ostalo bez društvenih mreža "Pridržavamo se zabrane, ali ćemo TUŽITI VLADU"

Kompanije koje upravljaju društvenim mrežama deaktivirale su gotovo pet miliona naloga koji pripadaju australijskim tinejdžerima u prvih mjesec dana od stupanja na snagu zabrane za osobe mlađe od 16 godina, saopštila je regulatorna agencija za internet.

TikTok na telefonima
FOTO: FREEPIK

U saopštenju se precizira da su platforme do sada uklonile oko 4,7 miliona naloga koji pripadaju osobama mlađim od 16 godina, u skladu sa zakonom koji je stupio na snagu 10. decembra.

Ovo su prvi zvanični podaci o usklađenosti sa novim zakonom i sugerišu da platforme preduzimaju značajne korake da bi se pridržavale propisa i izbjegle kazne koje mogu da idu do 49,5 miliona australijskih dolara (33 miliona američkih dolara).

Ovaj broj je daleko veći od procjena koje su kružile prije usvajanja zakona.

Meta je saopštila ranije da je uklonila oko 550.000 naloga maloljetnika sa svojih servisa Instagram, Fejsbuk i Treds.

Pravilo o minimalnoj starosti primjenjuje se i na Guglove servise Jutjub, TikTok, Snepčet, kao i na Iks, koji je u vlasništvu Ilona Maska.

Pročitajte još

Redit je saopštio da se pridržava zabrane, ali da će tužiti Vladu Australije i zatražiti da se zabrana poništi.