Banjaluka

Direktore brinu zastoji kod provođenja tendera: Stanivukovićeva ideja o centralizovanom sistemu javnih nabavki na čekanju

Prema ranijim najavama aktuelne gradske administracije, u Banjaluci bi do kraja godine trebao biti uspostavljen jedinstveni sistem javnih nabavki, preko kojeg će se odobravati sve ono što trebaju nabaviti gradske institucije i preduzeća.

Direktore brinu zastoji kod  provođenja tendera: Stanivukovićeva ideja o centralizovanom sistemu javnih nabavki na čekanju
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Taj plan su sa rezervom dočekali direktori, koji se plaše da bi takva promjena mogla dovesti do zastoja u njihovom radu.   

Takvu organizaciju želi uvesti gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je više puta objasnio da na taj način želi da ima veću kontrolu trošenja sredstva budžetskih korisnika. Prema njegovim riječima, to bi bila vrsta filtera, koji bi odobravao samo neophodne nabavke po realnim cijenama. Naglašavao je da bi ovaj model trebao omogućiti da cijeli proces bude transparentniji  kako bi se izbjeglo “namještanje tendera”.

Izjave koje se u posljednje vrijeme mogu čuti od Stanivukovića pokazuju da ova ideja nije naišla na oduševljenje rukovodilaca gradskih ustanova i organizacija. Kaže da o ovom pitanju još “nije postignut konsenzus”.

– Idemo prema centralizovanom sistemu javnih nabavki i za sada su se direktori izjasnili da nisu za to. Po ovom pitanju očekujemo njihovo razumjevanje, jer Grad hoće da kontroliše svaku javnu nabavku kako bismo bili u mogućnosti da napravimo uštede  – rekao je Stanivuković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Iako nikoga nije izdvojio, pokušali smo tragom ovih tvrdnji Stanivukovića da saznamo šta je sporno kada je u pitanju ovaj plan aktuelne gradske administracije.

Direktori ustanova i organizacija sa kojima smo razgovarali poručuju da nemaju ništa protiv takve vrste organizacije, ali da su zabrinuti kako bi to moglo izgledati u praksi.

Pojedini su rekli da ih niko nije ni pitao za mišljenje o tom pitanju, te da o ovim navodima čuju  prvi put iz medija, a jedan od njih je i direktor Centra za razvoj i unapređenja sela, Draško Ilić.

– Ja sada prvi put o tome čujem od vas, nama to niko nije ponudio. Meni lično ne znači ništa da javnim nabavkama neko drugi upravlja, ali samo pod uslovom da će ta promjena omogućiti da one budu provedene na vrijeme, kako bi mi mogli normalno poslovati – rekao je Ilić i dodao da bi kašnjenja kod nabavki koje su važne za njihov rad, kao što su hrana za životinje ili gorivo za poljoprivredne mašine, mogla izazvati poteškoće u njihovom radu.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Kaže da se, pored toga, postavlja pitanje koliko će taj sistem centralizovanih javnih nabavki biti provodiv u praksi.

– Da li to znači da bi trebali dobiti potpuno novo odjeljenje kako bi se zadovoljile naše potrebe i da bi sva gradska preduzeća i institucije mogli raspisati nabavke kada im je to potrebno – pita Ilić.

Slične izjave dolaze i iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje.

Pročitajte još

– Nemamo ništa protiv centralizovanog sistema javnih nabavki, ako je to provodivo i ukoliko je moguće da na vrijeme dobijemo sve što nam treba od roba i usluga, te ukoliko žalbe na javne nabavke neće usporavati i kočiti rad ustanove. Centar je živ sistem, imamo puno korisnika, djece koja svakodnevno borave u objektu, te veliki broj radnika i bilo kakav zastoj napravio bi velike probleme u radu – kazala je direktorka Jelena Kurtinović.

Objašnjava da bi problem mogao napraviti centralizovani sistem zbog samog načina funkcionisanja jer, kako kaže, većina tih postupaka bi bile međunarodne nabavke.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– One su dugotrajni postupci s velikim brojem prijavljenih, što često dovodi do toga da imamo žalbe o kojima se odlučuje u Kancelariji za razmatranje žalbi. To sve oduzima vrijeme, tako da se bojim da bi to moglo stvoriti probleme u radu ustanove – navela je Kurtinovićeva.  

Iz Turističke organizacija grada Banjaluka tvrde da nisu dobili zvanični upit gradonačelnika vezan za uvođenje centralizovanog sistema javnih nabavki, sa centralom u Gradskoj upravi, tako da se nisu ni izjasnili o navedenom.

Na naša pitanja o ovoj temi direktorka gradske Turističke organizacije Irena Radojević je kazala da je njen stav pozitivan kada je u pitanju uvođenje centralizovanog sistema javnih nabavki na nivou lokalne zajednice. Smatra da bi ova ustanova tako mogla postići određene uštede.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

S druge strane, kaže da se postavlja pitanje da li će se taj plan moći realizovati u odnosu na odredbe Zakona o javnim nabavkama.

– Trenutno, zakon određenu ustanovu prepoznaje kao ugovorni organ i dosta odredbi se odnosi na to, pa treba vidjeti i dobro razmotriti da li može da se u potpunosti sprovede u odnosu na odredbe Zakona o javnim nabavkama – navela je ona.

Direktor Gradske razvojne agencije CIDEA, Mario Milanović, kaže da nema problema da Grad preuzme poslove oko tendera. Poručuje da ipak treba biti oprezan jer se ne radi, kako je naglasio, o jednstavnom sistemu.

– Centralizovan sistem je prilično kompleksan i treba sve jako dobro organizovati, kako se javne nabavke ne bi još više usporile, već ubrzale. On je komplikovan i za Banjaluku je problem što Gradska uprava nema kadar da iznese taj dio posla. Problem je što oni nemaju dovoljno obučene službenike, što može uzrokovati probleme, pogotovo kod međunarodnih tendera. Strance ne interesuje naš sistem javnih nabavki, to smo se uvjerili u CIDEA. Imali smo poteškoća kod nekih međunarodnih javnih nabavki i zato smo morali slati naše ljude na dodatne obuke – kazao je Milanović.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Smatra da ako Grad krene ovim putem treba odvojiti dvije stvari.

– Treba na jedan način organizovati javne nabavke, za na primjer kapitalne radove, kao što je održavanje ili izgradnju puteva, a na drugi način organizovati nabavku računara, papira, tonera, te drugog potrošnog materijala. Ipak, ova druga kategorija se odnosi na stvari koje su potrebne svaki dan. To bi trebalo ići preko standardne ponude – kazao je on.

Smatra da centralizovani sistem ne znači da se radi o poštenom sistemu. Kaže da su manipulacije moguće i kod ovog načina organizacije javnih nabavki.

Želeli smo da čujemo kakav je stav i direktora sportskog centra Borik, Nenada Talića, po ovom pitanju. On je obećao da će se u toku dana izjasniti, ali nije odgovarao na telefonske pozive Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu