Politika

"Djelovaćemo ako vidimo da su interesi SAD ugroženi" Marfi ne isključuje sankcije prema Čoviću ako ne prođe projekat “Južna interkonekcija”

Južna interkonekcija je energetski i geopolitički projekat od važnosti za Bosnu i Hercegovinu, a ukoliko lider HDZ BiH, Dragan Čović bude i dalje "kočio" taj projekat, američki ambasador u BiH Majkl Marfi ne isključuje mogućnost da mu se uvedu sankcije

majkl marfi ambasador SAD-a u BiH
FOTO: SRPSKAINFO/RINGIER

Prečesto u Bosni i Hercegovini političari stavljaju lične uske političke i finansijske interese iznad interesa onih za koje tvrde da ih predstavljaju – rekao je Marfi u intervjuu za Bloomberg Adriju.

Djelovaćemo ako vidimo da su interesi Sjedinjenih Američkih Država ovdje ugroženi, a to uključuje stvari poput antidejtonskih aktivnosti ili korupcije – istakao je on.

Govoreći o projektu “Južna interkonekcija”, Marfi je istakao da je riječ o vrlo važnom projektu.

SAD su, kaže on, vrlo jasne u vezi sa svojim interesima u ovom projektu.

– Mi čvrsto vjerujemo da naši partneri i mi, Amerikanci, trebamo energetsku bezbjednost. To znači raznolikost opskrbe. Južna interkonekcija je od kritične važnosti za Bosnu i Hercegovinu iz tog razloga. Trenutno se oslanjate 100 odsto na ruski plin. To nije dobro ni za bezbjednost, ni za privredu ni za ljude Bosne i Hercegovine. Znamo da Rusija koristi energiju kao oružje. Vidjeli smo to u Evropi – rekao je Marfi. On ističe da je taj projekat dobar za privredu.

Marfi navodi da je projekt bio na dobrom putu još 2021. godine, kada je Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio okvirni zakon koji je potreban za izgradnju i finansiranje projekta.

Taj zakon razvijen je, ističe Marfi, u saradnji sa strankama iz PFBiH i međunarodnim stručnjacima, uključujući SAD, i tada ga je podržala koalicija stranaka, uključujući HDZ BiH.

– To je bila pametna odluka, pametno glasanje članova Parlamenta u to vrijeme. A onda je došlo do Doma naroda PFBiH i iz nekog razloga Dragan Čović mijenja mišljenje i umjesto toga podnosi niz amandmana na zakon, koji su iz različitih razloga neizvedivi. Naprimjer, on želi stvoriti vlastitog operatora prenosnog sistema, a ne raditi preko BH Gasa kako bi napravio projekt za svoju ličnu političku korist. To je neodrživo. Ekonomski je neisplativo – tvrdi Marfi.

On kaže da je “BH Gas” operator prenosnog sistema u Bosni i Hercegovini.

Marfi kaže da SAD želi da se projekat nastavi, a da li će energetska bezbjednost biti dostupna građanima BiH ili ne, da li će se otvoriti radne prilike koje proizlaze iz ovog projekta dostupne stanovnicima Hercegovine ili ne, da li će preduzetnici iz Hercegovine i Federacije imati koristi od ovog projekta ili ne, imati priliku rasti i stvarati više prosperiteta ili ne, to zavisi o Draganu Čoviću.

– Dragan Čović ima priliku priključiti se ovom projektu kao i svi drugi. Vidjeli smo neke komentare iz drugih stranaka u Hercegovini koji kažu: “Pogledajte, trebali bismo to obaviti.” To je ispravan odgovor. On ima priliku učiniti ispravnu stvar za ljude za koje tvrdi da ih predstavlja, ili može nastaviti provoditi vlastite sebične ciljeve i projekt neće biti završen – rekao je Marfi.

Pročitajte još

Na pitanje koliko vremena Čović ima, Marfi kaže da ne mogu predvidjeti budućnost.

Govoreći o tome da li postoje sankcije spremne za Čovića ako nastavi istu retoriku kada je riječ o Južnoj interkonekciji, Marfi je istakao da ne želi o tome nagađati, ali da SAD “imaju taj alat na raspolaganju za suočavanje s protivdejtonskim aktivnostima, antidemokratskim aktivnostima i korupcijom”.

– Mi smo jasno stavili do znanja, posebno tokom posljednjih nekoliko godina, da smo spremni koristiti taj alat. To ostaje slučaj. Ali neću ići ispred bilo kakvih odluka koje bismo mogli donijeti u budućnosti, osim reći da imamo alate, jasno smo to javno iznijeli kao i privatno da smo ih spremni koristiti. To se nije promijenilo – naglasio je Marfi.

On je rekao da u BiH političari prečesto, ne samo u ovom slučaju, stavljaju lične uske političke i finansijske interese iznad interesa onih za koje tvrde da ih predstavljaju.

Marfi je još naveo da se BiH oslanja 100 odsto na ruski plin što je, tvrdi on, opasno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu