Hronika

"Đorđiću presudili zaštićeni svjedok i ajfon" Pajser i BANKOMAT BANDA pred Vrhovnim sudom RS

Petorica optuženih članova takozvane “Bankomat bande” osuđeni su u Okružnom sudu Doboj u martu ove godine na 19 i po godina zatvora zbog pljački bankomata, koji su razneseni eksplozijom, ali advokatski tim odbrane ističe da je u konkretnom slučaju sud previše vjerovao zaštićenom svjedoku i vještaku koji je koristio ajfon.

"Đorđiću presudili zaštićeni svjedok i ajfon" Pajser i BANKOMAT BANDA pred Vrhovnim sudom RS
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

Prvostepenom presudom Okružnog suda Doboj Omer Mahmutović je osuđen na pet godina, Enis Mandal zvani Pajser na četiri i po godine, Adnan Sahačić i Jozo Markić na po tri godine i Mirko Đorđić na četiri godine zatvora.

Krađa auta

Optuženi su uhapšeni sredinom prošle godine, a policija ih je tada teretila da su u zadnje dvije godine digli u vazduh tri bankomata u Modriči i Šamcu, iz kojih su ukrali 159.000 maraka, te da su ukrali i dva automobila, koja su koristili u teškim krađama.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Prema presudi, optuženi su u Šamcu ukrali “bmw” vrijedan 17.000 KM i uoči pljačke bankomata sakrili auto u garažu kod optuženog Mirka Đorđića.

Mahmutović je osuđen da je pomenutim bmw-om došao do bankomata, poprskao sprejom kameru video-nadzora, te izazvao eksploziju. Usljed detonacije, oštećeni su bankomat, izlog i unutrašnji prostor banke, ali novac na kraju nije ukraden, jer eksplozija nije uništila kasu bankomata.

Vozilo je kasnije pronađeno zapaljeno na području Usore.

Svjedočenje pod pseudonimom

Mahmutović i Mandal presudom su oglašeni krivima da su u Modriči, zajedno s još dva nepoznata lica, u “audi Q7” stavili spremnik s plinom te došli do bankomata u sklopu tržnog centra, raznijeli ga eksplozijom i pobjegli s 50.000 maraka.

Đorđić je, prema presudi, raznio još jedan bankomat i ukrao više od 10.000 KM.

Krunski svjedok dobojskog tužilaštva u konkretnom slučaju bio je zaštićeni svedok pod pseudonimom XY 01/21.

Saša Labotić, Đorđićev advokat, izjavio je u žalbi Vrhovnom sudu RS da je prvostepenom presudom Okružni sud u Doboju prihvatio navod tužilaštva da je optuženi izvršio tešku ali da vijeće nije dalo jasne razloge iz kojih dokaza je sud zaista stekao ovakvo uverenje.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Saša Labotić

Tako je odbrana istakla da je obrazloženje prvostepene presude bilo izuzetno neprecizno, nejasno, a dijelom i potpuno kontradiktorno.

Pročitajte još

– Odbrana, prije svega, posebno ukazuje da se u obrazloženju prvostepene presude ne nalazi nijedan navod kojim se ukazuje da je optuženi Mirko Đorđić izvršio predmetno krivično djelo, čime sud vrši bitne povrede odredaba postupka. Naime, prvostepeni sud ni na jednom mjestu u obrazloženju presude van razumne sumnje ne utvrđuje, niti navodi zbog kojih tačno radnji, a koje su protivne zakonu, smatra da je optuženi Mirko Đorđić imao bilo koju ulogu u izvršenju predmetnog krivičnog djela, niti kada su te radnje učinjene – izjavio je advokat Labotić.

Odbrana je istakla kako ne postoji nijedan materijalni dokaz protiv Đorđića, te da je sud poklonio vjeru izjavi zaštićenog svjedoka pod pseudonimom XY- 01/21.

Koristio ajfon za mjerenja

Ožalbena presuda protiv Đorđića tako se, prema navodima odbrane, zasniva na vjeri svjedoku po prijetnjom i njegovoj izjavi, a koja, prema mišljenju odbrane, nije dovoljna da se na osnovu nje utvrdi činjenično stanje, niti da se donese zaključak da je optuženi Đorđić izvršio krivično djelo koje mu se stavlja na teret.

Odbrana smatra i da je nalaz vještaka Gregora Kovača nezakonit, jer je pomenuti vještak kao predmete za mjerenja visine koristio nezakonit snimak, te mobilni telefon ajfon.

Labotić je istakao i da, pored svega navedenog, vještak Kovač nije čak govorio nijednim od službenih jezika u Republici Srpskoj, a kako je to propisano odredbom ZKP-a.

FOTO: 
THE APPLE CIRCLE/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: THE APPLE CIRCLE/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Na taj način je povrijeđeno osnovno načelo postupka, jer sud nije obezbijedio usmeno prevođenje onoga što je ovaj vještak iznosio, a nalaz kao dokazni materijal bio je netačno preveden – rekao je Labotić.

Odbrana je istakla da nije pronađen ni DNK niti bilo koji drugi trag koji bi povezao Đorđića s krivičnim djelom teške krađe.

Enis Mandal i Omer Mahmutović odranije su poznati po krađama automobila. Mandal je svojevremeno, nakon hapšenja u akciji “Kamen”, u Sudu BiH bio osuđen na pet godina zatvora, potpisavši sporazum o priznanju krivice. Mandal i Markić su prošle godine u Mostaru osuđeni u predmetu “Orka” za razbojništva i pljačke. Mahmutović je 2016. godine uhapšen nakon velike policijske potjere, kada je u Mostaru ukrao bmw.

Crno-bijeli snimak

Odbrana je takođe podsjetila da je sud Mirku Đorđiću utvrdio krivicu da je izvršio krivično djelo teške krađe, ali činjenično opisane radnje ne predstavljaju izvršenje pomenutog krivičnog djela nego krivičnog djela “oštećenje i oduzimanje tuđe stvari”, jer je opisana radnja oduzimanja tuđeg vozila na kojem je pričinjena šteta.

Zanimljivo je da je jedan od krunskih dokaza protiv Đorđića bila i izjava svjedoka po prijetnjom “XY”, koji je izjavio da je optuženog prepoznao sa video snimka po odjeći, odnosno sivom duksu. Odbrana je skrenula pažnju kako su video snimci bilo crno-bijeli, pa se postavlja pitanje da li je uopšte sporni duks i bio sive boje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu