Društvo

DOBILI ZABRANU, A I DALJE RADE Sumnjivi uslovi za rad u staračkim domovima u Gradiški

Dio domova za smještaj starijih i iznemoglih osoba na području gradiške opštine nema uslova za rad, ali se i dalje bave ovom djelatnošću uprkos inspekcijskim rješenjima o zabrani, naredbama za otklanjanje nedostataka i primjedbama građana.

DOBILI ZABRANU, A I DALJE RADE Sumnjivi uslovi za rad u staračkim domovima u Gradiški
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

To je istaknuto na nedavnoj sjednici Skupštine opštine Gradiška. Odbornik Saša Lazić, inače zaposlen u Domu zdravlja, zatražio je od opštinske inspekcije i lokalne uprave konkretan odgovor o uslovima koje trebaju ispunjavati starački domovi, posebno u smislu ljekarskog tima i sanitetskih vozila.

Lazić se posebno fokusirao na domove u kojima je zbrinuto trideset i više osoba.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Veći starački domovi svakodnevno imaju potrebu za čestim intervencijama hitne ljekarske službe. Dnevno i po nekoliko puta sanitetska vozila, uključujući medicinske timove, dolaze na intervencije na osnovu poziva iz domova. Istovremeno, Hitna služba Doma zdravlja ima potrebe za intervencijama u drugim sredinama, ali to u sadašnjim uslovima teško može obezbijediti ili čini krajnjim naporima – smatra Lazić.

U odgovoru na odborničko pitanje koje je potpisao načelnik Gradiške Zoran Adžić opštinari se pozivaju na Zakonom o socijalnoj zaštiti Republike Srpske kojim su propisani uslovi za osnivanje ustanove socijalne zaštite.

– Potrebno je ispuniti uslove u pogledu prostora, opreme, broja stručnih i drugih radnika. Pravilnikom o uslovima za osnivanje ustanova te obavljanje djelatnosti socijalne zaštite, kojeg donosi resorni ministar, propisani su opšti i posebni uslovi. Oni regulišu pitanje opreme, broja stručnih i drugih radnika, postupak utvrđivanja ispunjenosti uslova za početak rada ustanove i obavljanje djelatnosti socijalne zaštite – navedeno je u odgovoru, gdje su takođe konkretno pobrojani uslovi za osnivanje Doma za starije osobe.

Odredbama člana 65. Pravilnika je propisano da Dom za starije osobe može početi sa radom ukoliko su zaposleni diplomirani socijalni radnik, pedagog, psiholog, defektolog, odnosno diplomirani specijalni edukator i fizijatar, pojašnjavaju u Opštini Gradiška.

Od ostalih radnika, kao uslov za rad takođe su navedeni njegovatelji, medicinske sestre, kuvari, spremači i čuvari.

– Na svakih deset korisnika neophodno je angažovanje po jednog njegovatelja, a na svakih trideset korisnika jedne medicinske sestre. Ispunjenost uslova utvrđuje komisija ministarstva, koju rješenjem imenuje ministar zdravlja i socijalne zaštite – pojašnjeno je u odgovoru na odborničko pitanje.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Saša Lazić

Dio odbornika u lokalnom parlamentu, a posebno građana, smatra da brojni strački domovi otvoreni u preuređenim, nenamjenskim objektima, koji su prethodno služili za industrijsku proizvodnju, korišteni kao skladišta, porodično stanovanje i u druge svrhe nisu adekvatni u prostornom smislu.

– Vjerujem da gotovo svi domovi, kojih ima u skoro svakom selu, ispunjavaju uslove, da su to obezbijedili prilikom otvaranja. Međutim, inspekcija i druge državne službe morali bi češće provjeravati da li su propisani uslovi i dalje na snazi, da li su stručne osobe fiktivno zaposlene, kako se postupa sa starcima, imaju li oni dovoljno društvenih sadržaja, pitati njih i njihovu rodbinu koja plaća usluge domova da li su time zadovoljni – suština je više odgovora stanovnika gradiške opštine koje smo anketirali.

Starci u domovima u cijeloj BiH

Da je socijalna situacija u Gradiški teška, a potrebe smještaja u domove, druge porodice ili za tuđom njegom i pomoći sve veća, potvrdili su nam u Centru za socijalni rad.

Osim privatnih domova koji ispunjavaju zakonske uslove, starije i iznemogle osobe koje imaju status socijalno ugroženih su na teret Centra za socijalni rad smješteni u državnim ustanovama u Kiseljaku, Banjaluci, Zvorniku, Prijedoru, Derventi, Fojnici, Travniku, Pazariću, Višegradu i drugim mjestima.

Inače, za socijalne potrebe iz budžeta opštine godišnje se izdvaja više od milion KM, a značajan dio ovog novca troše za zbrinjavanje starijih osoba i djece.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu