Politika

DODIK "ČUVA" ALKALAJA Ambasadori izazvali prvu krizu u Predsjedništvu BiH

Najava predsjednika SNSD, Milorada Dodika, da ova stranka neće podržati imenovanja Zlatka Lagumdžije i Damira Arnauta za ambasadore mogla bi označiti prvu krizu u novoimenovanom Predsjedništvu BiH.

Predsjedništvo BiH
FOTO: ELMAN OMIC/ANADOLIJA

Član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović (SDP), predložio je spisak bošnjačkih ambasadora, među kojima su Zlatko Lagumdžija, koji bi trebao biti imenovan za ambasadora u UN, te Damir Arnaut, koji je kandidovan za ambasadora u Njemačkoj.

Na spisak je reagovao Dodik, navodeći da SNSD neće podržati imenovanja Lagumdžije i Arnauta za ambasadore, jer je riječ o „ljudima koji dokazano rade protiv Republike Srpske“.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGER

S političke strane, Dodikova izjava ima osnova, ali šta Republika Srpska time dobija?

Mogućnost “odmazde”

Naime, protivljenje imenovanja ambasadora ne samo što bi moglo da izazove krizu u Predsjedništvu BiH, već i „odmazdu“ druge dvojice članova Predsjedništva, koji bi isto tako mogli da „uzvrate“ tako što će se protiviti imenovanju nekog srpskog ambasadora.

Isto tako, ukoliko predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, po instrukcijama Dodika, ne glasa za Lagumdžiju, to će automatski značiti da, dok se oni ne dogovore, na mjestu ambasadora u UN ostaje Sven Alkalaj, čiji je protekli četvorogodišnji mandat obilježen brojnim skandalima i samostalnim istupima usmjerenim protiv Republike Srpske i njenih funkcionera.

Sven Alkalaj
FOTO: HANNIBAL HANSCHKE/EPA

Kako nam je pojasnio izvor iz Predsjedništva BiH, procedura po pitanju ambasadora je takva da se oni imenuju konsenzusom, dakle, pristankom sva tri člana.

Međutim, ako ne postoji konsenzus na prvoj sjednici, na drugoj sjednici se oni mogu imenovati preglasavanjem.

Drugim riječima, Željko Komšić i Denis Bećirović mogu preglasati Cvijanovićevu i imenovati „svoje“ ambasadore, a zaustaviti imenovanje onih koje ona predloži.

U igri i veto

Cvijanovićeva bi mogla da potegne veto, pa da Narodna skupština Republike Srpske zaustavi navedeno imenovanje, ali to onda povlači za sobom pitanje da li će uopšte biti imenovani novi ambasadori i kada. Dok se ne imenuju novi, sadašnji ambasadori ostaju na svojim mjestima.

– Ambasadori se imenuju na mandatni period od tri godine. Obično se tri mjeseca prije isteka te tri godine usvaja nova odluka o prestanku mandata. Tako se daje vremena ambasadorima da razduže stanove, spakuju se i presele u drugu državu. Presedan se jedino desio prije četiri godine kada je Milorad Dodik, došavši u Predsjedništvo BiH, izvršio povrat 15 srpskih diplomata kojima je dao rok od nekoliko dana da se vrate kako bi na njihova mjesta mogao da imenuje svoj kadar – pojašnjava izvor Srpskainfo.

Dodaje da se može desiti da sadašnje Predsjedništvo BiH ne donese odluku o prestanku mandata sadašnjim ambasadorima, ako ne postignu konsenzus. Isto tako, može se desiti da dva člana Predsjedništva preglasavanjem donesu odluku da se vrate svi ambasadori kojima je istekao mandat.

Pročitajte još

Istoričar i bivši diplomata Slobodan Šoja ističe za naš portal da u ove dvije decenije, otkad postoji dogovor o podjeli diplomatskih misija, još se nije dogodilo da se bilo ko od članova Predsjedništva BiH protivi izboru drugog člana.

– Razlog je vrlo praktičan: ja se neću miješati u tvoj, pa nemoj ni ti u moj izbor. Zahvaljujući tom neprofesionalnom principu imenovano je, na sve tri strane, desetine nesposobnih ambasadora koji predstavljaju sramotu i za zemlju i za diplomatiju – kaže Šoja.

U Dodikovoj sjeni

Dodaje da se u načelu slaže da se treba usprotiviti lošim rješenjima, ali to podrazumijeva dvije stvari. Prvo, da stručno i racionalno objasnite zašto je neko loše rješenje, a drugo da vi sami budete primjer predlaganja dobrih rješenja.

– Ono što je u ovom pitanju veoma ružno, nekorektno, rekao bih i bezobrazno, jeste činjenica da je Dodik prvi kazao da Lagumdžija i Arnaut neće proći. Nije više on član Predsjedništva BiH već Željka Cvijanović i treba njoj ostaviti da komentariše bilo čije imenovanje, ako to ona uopšte i želi. To zapravo govori da Dodik želi ostati član Predsjedništva i da će nove srpske ambasadore birati on. Nadam se da će Željka Cvijanović dočekati trenutak kad će izaći iz Dodikove sjene; to bi bilo dobro i za nju i za Republiku Srpsku – ističe Šoja za Srpskainfo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

On kaže da je Dodik, inače, mnogo bolji primjer loše selekcije nego dobre. Kod njega je, ističe Šoja, omjer tri četvrtine loših ili užasnih, a četvrtina korektnih rješenja.

Šoja ističe da izuzetna rešenja nije vidio. Napominje da od mandata Borislava Paravca do danas svi srpski članovi Predsjedništva BiH biraju loše, a rijetko dobre ambasadore.

– To im je istorija već upamtila. Drugo je pitanje da li će se zbog Lagumdžije i Arnauta potegnuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa ili ne. Njih dvojica mogu biti imenovani sa dva glasa “za” i jednim “protiv” i otići na dužnost. I mislim da bi najbolje bilo da se dogodi upravo to: pokazati neslaganje, ali ne praviti od njega politički problem. To bi više bilo upozorenje dvojici “spornih” da vode računa o rezervama Željke Cvijanović na koje ona ima puno pravo. Uzgred, one nisu nerealne – pojašnjava Šoja.

S druge strane, kako kaže on, dobro bi bilo ne dizati mnogo prašinu jer bi tako Željka Cvijanović imala više komotnosti da prilikom predlaganja vlastitih kandidata bude što manje inaćenja. Ukoliko Dodik ipak napravi veliki problem i nastavi tjerati mak na konac, ističe Šoja, kroz takvo ponašanje bi se moglo nazreti nešto mnogo važnije i interesantnije.

– Ne možemo donositi preuranjene zaključke, ali ovako bombastično neslaganje sa rješenjima koalicionih partnera u ovom trenutku govori da Dodik želi uzdrmati koaliciju sa proširenom trojkom i pripremiti teren za koaliciju sa njemu omiljenim koalicionim partnerima iz SDA – poručuje Šoja.

Dodik: Čovjek je bitanga

Mandat Svena Alkalaja u protekle četiri godine obilježen je brojnim skandalima, a među posljednjim je ona kada je glasao protiv rezolucije kojom se traži podrška u borbi protiv veličanja nacizma. Zbog njegovih čestih samostalnih istupa, mimo odluka Predsjedništva BiH, kojima je štetio Republici Srpskoj, Dodik je Alkalaja u više navrata nazvao „bitangom“.

– Čovjek od skandala, bitanga, slika i prilika onih koji su ga predložili. To je Sven Alkalaj. Čovjek čija je karijera obilježena skandalima, lažima, zloupotrebama, savršena je marioneta za one kojima je potreban jedan baš takav – jadan i patetičan – da izvršava sva moguća i nemoguća naređenja, pa i ona koja idu u korist pojedinaca, ali na štetu kakvog-takvog imidža BiH, u koju se zaklinju samo kada treba nešto “prišiti” Srbima – istakao je Dodik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije