U Sudu Bosne i Hercegovine su za ratne zločine osuđene četiri žene na ukupno 17 i po godina zatvora, a najveća zatvorska kazna je u trajanju pet i po godina – dok se protiv još dvije vodi sudski postupak, prenosi Birn.
U Tužilaštvu BiH imaju nekoliko istraga za ratne zločine kada su u pitanju žene počinioci, a protiv jedne je podignuta optužnica iako je nedostupna organima gonjenja u našoj zemlji.
– Nema razlike između muškog i ženskog počinioca zločina. Sve crte koje se javljaju kod muškaraca mogu se javiti i kod žena jer, teorijski, nisu različiti u ispoljavanju agresivnosti – smatra neuropsihijatar Alma Bravo-Mehmedbašić.
Prema njenim riječima, puno više je bilo muškaraca koji su počinili zločine jer su žene “rjeđe u vojsci, paravojnim formacijama, ili rukuju oružjem”.
– Neke od tih žena su možda zločine počinile kako bi se dokazale među muškim kolegama. Nekima je to bio odbrambeni mehanizam – ‘ako sam ja agresivna, ne može mi se ništa desiti’. To je nesvjesni mehanizam odbrane – kaže Bravo-Mehmedbašićeva.
U Sudu Bosne i Hercegovine su za ratne zločine osuđene Marina Grubišić-Fejzić na pet godina, Albina Terzić na tri, Rasema Handanović na pet i po, i Indira Kamerić na četiri godine zatvora.
Terzićeva, koja je osuđena za ratni zločin počinjen u Odžaku, kao i Handanovićeva, osuđena za zločin u Trusini kod Konjica, izdržale su zatvorske kazne.
Kamerićeva, osuđena za zločin počinjen u Bosanskom Brodu, i Grubišić-Fejzićeva, osuđena za zločin u Dretelju kod Čapljine, nalaze se na izdržavanju kazni u zatvoru u Tuzli.
Prema presudama, one su zločine počinile kao pripadnice Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Pred Sudom BiH nepravosnažno je osuđena Azra Bašić, na 14 godina zatvora, zbog optužbi da je zločin počinila na području Dervente. U toku je suđenje Elfeti Veseli, optuženoj da je zaklala 12-godišnjeg dječaka na području Zvornika. Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv Višnje Aćimović za ratni zločin počinjen na području Vlasenice.
Pred Sudom u Brčkom je za ratni zločin počinjen u tom gradu osuđena Monika Karan-Ilić, na četiri godine zatvora.
Teufika Ibrahimefendić iz nevladine organizacije “Viva žene” iz Tuzle kaže da su joj u sjećanju ostale riječi jednog bivšeg logoraša, koji je opisivao kako mu je Monika oduzela sliku ćerke, zaprijetivši mu da je nikada više neće vidjeti.
– Sjećam se da je opisao kao mladu djevojku i da ga je naročito potreslo to što je to radila jedna buduća majka i žena – kaže Ibrahimefendićeva, dodajući kako je taj logoraš s puno detalja opisivao Moniku, okrutnost u njenom glasu, i kesu u koju je skupljala novac i zlato od zatvorenika.
Za ratne zločine počinjene u BiH sudilo se i Biljani Plavšić, bivšoj predsjednici Republike Srpske, koju je Haški tribunal nakon priznanja krivice 2003. osudio na 11 godina zatvora zbog učešća u kampanji progona i ubistva hiljada ljudi. Ona je u oktobru 2009. godine, nakon odsluženja dvije trećine kazne, puštena na slobodu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu