Banjaluka

DOKUMENT KOJI DEFINIŠE RAZVOJ GRADA Nakon više od četiri decenije Banjaluka dobija Urbanistički plan

Banjaluka bi nakon više od četiri decenije čekanja iduće godine trebala dobiti novi Urbanistički plan, dokumenta koji definiše pravce razvoja grada.

DOKUMENT KOJI DEFINIŠE RAZVOJ GRADA Nakon više od četiri decenije Banjaluka dobija Urbanistički plan
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Za taj posao biće zadužen konzorcijum koji čine Urbis centar iz Banjaluke, Centar za urbano ekonomsko planiranje iz Beograda te Institut za zaštitu i ekologiju iz Banjaluke sa kojima je danas Grad potpisao ugovor.

Gradonačelnik Igor Radojičić je napomenuo da je zadnji Urbanističkui plan usvojen  1975 godine prije 44 godine.

Banjaluka današnjim potpisom ugovora konačno ulazi u završnu fazu donošenja novog Urbanističkog plana. Temelj planskog razvoja grada predstavljaju dva planska dokumenta jedan je Strategija razvoja grada koja je lani usvojena i drugi je Urbanistički plan – rekao je on i dodao da ovaj konzorcijum može angažaovati druge podizvođače za rad na ovom projektu.

Naveo je da je vrijednost ugovorenog posla 560.000 KM.

– Ugovorom je definisan niz različitih rokova, a prvi orjentir je da bi 240 dana od potpisivanja ugovora trebali imati prednacrt. Neko naše očekivanje koje je i samim ugovorom planirano je da u toku iduće godine s kraja proljeća sa nacrtom idemo na sjednicu Skupštine grada. Dalji će termini zavisti od rasprave i oko toga koliki imamo stepan slaganja ili ne slaganja oko onoga što je predloženo. Zavisno od toga koliko će biti primjedbi i kakva će biti rasprava o samom nacrtu, moći će se govoriti o tome kada ćemo donijeti konačni prijedlog Urbanističkog plana. U svakom slučaju naša želja i očekivanje je da u toku iduće godine završimo ovaj posao i da Banjaluka dobije novi Urbanistički plan – rekao je Radojičić.

Direktor Urbis centra Snežana Mrđa Bažda je rekla da članovi konzorcijuma imaju veliko iskustvo na izradi urbanističkih planova.

– Cilj je da ovaj planski dokumenat, koji treba da služi narednih 20 godina, bude dobar i da bude osnova razvoja grada Banjaluka u smislu da bude fleksibilan i da nudi razne mogućnosti za razvoj privrede te da rješi neka ključna infrastrukturna pitanja – navela je ona.

Gradski arhitekta Ivan Rašković je rekao da je potpisivanje ovog ugovora veliki korak.

– Kako što država ne može da se razvija bez Ustava tako ne može ni grad bez Urbanističkog plana a okolnosti su uticale da ovih prtehodnih godina to Banjaluka radi bez Urbanističkog plana. Time će se staviti tačka na partikolarno rješavanje razvoja Banjaluke različitim regulacionim planovima što je bila jedina mogućnost do sada. Njegovim usvajanjem grad će da se razvija sinronizovanije i uravnoteženije nego do sada – rekao je Rašković.

Naglasio je da su programske smjernice za Urbanistički plan već donesene te da ih izrađivači plana trebaju ispoštovati.

– Ono što je najznačajnije je da grad održi i unaprijedi svoj identitet. Banjaluka je pozanta kao grad zelenila i to treba i da ostane. Postoje negativne stvari a to je za Banjaluku rješavanje problema u saobraćaju i slično – precizirao je Rašković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu