Banjaluka

Donacija donosi nove sadržaje: Unapređenje aplikacije “GRAĐANSKA PATROLA” na dugom štapu

Aplikacija “Građanska patrola” je, prema ranijim planovima Grada Banjaluka, trebala u toku ove godine dobiti nove sadržaje ali bar za sada nema naznaka da će se to uskoro i desiti.

Donacija donosi nove sadržaje: Unapređenje aplikacije “GRAĐANSKA PATROLA” na dugom štapu
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Strategijom razvoja grada je predviđeno da do kraja 2019. bude unaprijeđena ova veb platforma i definisane nove funkcije, sadržaji i rokovi odgovora Gradske uprave na prijave komunalnih problema, uvid u riješenost prijavljenih problema sa slikama prije i poslije…

Izgleda da je ovaj plan prilično ambiciozno postavljen jer u Gradskoj upravi nisu mogli reći da li će do kraja ove kalendarske godine tako nešto biti moguće.

Tim planskim dokumentom je predviđeno da aplikacija Građanska patrola bude unaprijeđena određenim novim funkcijama, pri čemu bi bila nastavljena primjena postojeće aplikacije, koja je u dosadašnjem periodu ispunila sva očekivanja. Budući da se radi o donaciji IT kompanije DVC solutions, razmatranje mogućih unapređenja i nadogradnje aplikacije Grad Banjaluka će u narednom periodu usaglašavati sa kreatorima aplikacije, a isto će ponovo biti obezbijeđeno kroz donaciju navedene kompanije – rekla je šef Kancelarije za građane Nikolina Račić.

Foto: Srpskainfo/RAS Srbija
Foto: Srpskainfo/RAS Srbija

Napomenula je da je aplikacija u primjeni od kraja aprila 2018. i da su je građani koristili 4.990 puta.

– Prema našim evidencijama, aplikaciju je do sada instaliralo 3.870 Banjalučana. Te brojka govori da je aplikacija od strane građana izuzetno dobro prihvaćena – kazala je ona.

Podsjetila je da je Građanska patrola informatička aplikacija, servis koji omogućava građanima da na jednostavan način prijave komunalne nepravilnosti koje su u nadležnosti organizacionih jedinica i službi Grada Banjaluka.

– Primjenjuje se sa ciljem povećanja efikasnosti komunikacije i saradnje između građana i gradskih službi, a temelji na savjesnom odnosu građana prema zajedničkoj infrastrukturi i imovini s ciljem održavanja uredne okoline i životne sredine – rekla je Račić.

U prilog velikog uspjeha ove aplikacije govore i podaci s terena, odnosno veliki broj prijava koje građani svakodnevno šalju. Upravo zbog toga gradske vlasti planiraju da do kraja 2022. godine najmanje 50 odsto svih prijava komunalnih problema dostavlja se kroz veb-platformu Građanska patrola.

Prijave svakodnevne

U proteklom periodu sugrađani su putem ove aplikacije u najvećoj mjeri prijavljivali probleme u vezi sa komunalnom infrastrukturom. Stanovnici Starčevice, iz Ulice Save Ljuboje, prijavili su oštećenje rekvizita na dječijem igralištu, a nepropisno odlaganje otpada prijavljeno je u Ulici braće Podgornika – rekli su u Gradskoj upravi.

Kvarove na javnoj rasvjeti građani su evidentirali u ulicama Tarasa Ševčenka, Vuka Karadžića i Stevana Musića. Odjeljenje za komunalne poslove je izdalo nalog da se poprave kvarovi. Problem sa zapušenim slivnicima građani su prijavili u ulicama Braće Jugovića i Kralja Petra I Karađorđevića, a izdati su nalozi da se oni  očiste.

Prijavljeno je, takođe, da nedostaje poklopac na šahtu u Ulici Branka Radičevića. Izvođaču je naloženo da se instalira novi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu