Odgovor:
Poštovana gospođo Marojla,
Hvala Vam što ste mi ukazali povjerenje i što ste se obratili s ovako važnim pitanjem. Kao specijalista psihijatrije, svakodnevno susrećem roditelje koji se, poput Vas, suočavaju sa zbunjujućim i emocionalno zahtjevnim promjenama u ponašanju svoje djece tokom adolescencije. Vaša zabrinutost je potpuno razumljiva.
Adolescencija je period intenzivnih bioloških, psiholoških i socijalnih promjena. Djevojčica od 14 godina prolazi kroz značajnu transformaciju – ne samo fizički, nego i u načinu razmišljanja, osjećanja i povezivanja sa svijetom. Nagle promjene raspoloženja, povremena drskost, emocionalne “eksplozije”, pa čak i izrazi ljutnje i bezvoljnosti, sve su to manifestacije koje mogu spadati u spektar normalnog adolescentnog razvoja. Međutim, kada one počnu da narušavaju svakodnevno funkcionisanje – u školi, porodici, socijalnim odnosima – kao što navodite u Vašem slučaju, onda je vrijeme za stručnu procjenu.
Laž, povlačenje iz obaveza, pad koncentracije i motivacije, kao i sklonost ka sukobima mogu biti rani znaci emocionalnih poteškoća poput anksioznosti, depresivnog raspoloženja ili poremećaja ponašanja. Važno je ne etiketirati dijete kao “problematično”, već pokušati razumjeti šta se dešava ispod površine. U ovim godinama mladi često nemaju kapacitete da verbalizuju svoja unutrašnja stanja – njihovo ponašanje je često jedini način na koji “govore” da im je teško.
Iz mog stručnog ugla, ključno je sprovesti jednu sveobuhvatnu psihijatrijsku evaluaciju – kako bi se utvrdilo da li je riječ o prolaznoj fazi ili se razvija neki oblik poremećaja raspoloženja ili ponašanja koji zahtijeva liječenje. U nekim slučajevima, blagovremeno uključivanje farmakoterapije – uz obaveznu stručnu indikaciju i pod nadzorom ljekara – može znatno ublažiti simptome, stabilizovati raspoloženje i pomoći djetetu da se vrati svojim razvojnim zadacima. Iskustvo i naučna istraživanja pokazuju da je u mnogim slučajevima učinak pravilno dozirane terapije brži i trajniji u odnosu na psihoterapijske intervencije, koje svakako imaju svoju važnu, ali često dopunsku ulogu.
Savjetujem Vam da ne čekate – ranije prepoznavanje problema znači brži i potpuniji oporavak.
Srdačno,Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić
Specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu