Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Da li se Zoloft, Brintilex i Diazepam smiju piti u trudnoći?

Da li se terapija Zoloft, Brintilex, Diazepam smije piti u trudnoći?

ilustracija za trudnice
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo pitanje postavila je čitateljka Srpskainfo Renci specijalisti psihijatrije dr Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovana gospođo Renci,

Hvala Vam što ste mi ukazali povjerenje i obratili se s ovim važnim pitanjem. Trudnoća je posebno osjetljivo životno razdoblje, kako fizički, tako i emocionalno, i svaka odluka vezana za liječenje mora biti donesena s velikom pažnjom, odgovornošću i u dogovoru sa ljekarom.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Govoreći kao specijalista psihijatrije, želim prvo istaći da svaku odluku o upotrebi psihofarmaka u trudnoći donosi timski, individualizovano i uz pomno razmatranje koristi i rizika – kako za majku, tako I za nerođeno dijete. Naš glavni cilj je očuvati mentalno zdravlje majke, jer znamo da neliječeni psihijatrijski poremećaji mogu nositi veće rizike i za plod i za tok trudnoće nego pažljivo vođena terapija.

 Sertralin (Zoloft) spada u skupinu antidepresiva poznatu kao SSRI (selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina). To je lijek sa relativno dugom kliničkom primjenom i najčešće se smatra jednom od prvih izbora kod depresije i anksioznih poremećaja u trudnoći, ukoliko postoji potreba za farmakološkim liječenjem. Naravno, odluka o nastavku terapije tokom trudnoće zavisi o konkretnim okolnostima – simptomima, težini stanja i Vašoj psihijatrijskoj istoriji.

Brintellix (vortioxetin) je noviji antidepresiv. Iako su preliminarna istraživanja o njegovoj sigurnosti ohrabrujuća, još uvijek nemamo dovoljno podataka o njegovoj upotrebi u trudnoći da bismo ga mogli smatrati prvim izborom. Ako ste ga već koristili prije trudnoće, ljekar će procijeniti da li je opravdano nastaviti terapiju ili napraviti zamjenu.

Dizepam (diazepam) je anksiolitik iz benzodiazepinske grupe. U trudnoći se primjenjuje isključivo kada je to neophodno, u što manjim dozama i najkraće moguće vrijeme. Dugotrajna upotreba može biti povezana s određenim rizicima za plod, naročito ako se koristi u trećem trimestru. Zato se s ovim lijekom mora biti posebno oprezan.

U psihijatriji, kao nauci utemeljenoj na kliničkim dokazima, znamo da farmakoterapija, pravilno vođena I kontrolisana, često daje brže i stabilnije rezultate od same psihoterapije, posebno u slučajevima srednje teške i teške depresije ili anksioznih poremećaja. Ali isto tako naglašavamo važnost podrške, razumijevanja i psihološke stabilnosti, naročito u trudnoći.

Savjetujem Vam da što prije razgovarate sa Vašim psihijatrom i ginekologom, kako biste zajedno donijeli najbolju odluku za Vas i Vašu bebu. Svaka situacija je jedinstvena, a moje kolege i ja smo tu da Vas podržimo na tom putu.

Uz srdačan pozdrav i najbolje želje,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu