Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako najranije primjetiti znakove šizofrenije?

Muž je preminuo, imao je dijagnozu paranoidna šizofrenija. Imamo kćerku, bojim se gena. Kako najranije uočiti promjene?

doktor aleksandar pejić
FOTO: USTUPLJENA FOTOTOGRAFIJA

Ovo opisala je naša čitateljka Nika postavila specijalisti psihijatrije dr Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovana gospođo Nika,

Prije svega, želim da izrazim iskreno saučešće povodom gubitka Vašeg supruga. Gubitak partnera, pogotovo nakon dugotrajne borbe s ozbiljnom psihijatrijskom bolešću, nosi sa sobom ogroman emocionalni teret. Razumijem Vašu zabrinutost za budućnost Vaše kćerke i želim da znate da niste sami u tom strahu – to je pitanje koje si postavlja mnogo roditelja u sličnoj situaciji.

Paranoidna šizofrenija jeste hronični psihotični poremećaj sa izraženom genetskom komponentom, što znači da postoji povećan rizik kod direktnih srodnika. Međutim, povećan rizik nije isto što i sudbina. Naslijeđe nikada ne djeluje izolovano – uključuju se i brojni zaštitni faktori iz okruženja, stil odgoja, rana emocionalna podrška, kvalitet međuljudskih odnosa, a posebno rana intervencija.

Kada je riječ o najranijem prepoznavanju potencijalnih simptoma, važno je da obratite pažnju na promjene u ponašanju koje odstupaju od uobičajenog razvojno-psihološkog okvira. Neki od ranih znakova mogu uključivati povlačenje iz socijalnih kontakata, pad školskog uspjeha, izraženu sumnjičavost ili neobične misli, emocionalnu bljedilo ili burne promjene raspoloženja. Nije svaka promjena alarmantna, ali niz sitnih znakova koji traju kroz vrijeme, uvijek su razlog da se potraži stručno mišljenje.

Psihijatrija kao nauka nudi danas izuzetno precizne dijagnostičke alate i metode praćenja. Rana evaluacija kod djece iz rizičnih porodica može uključivati redovne psihološke procjene i savjetodavni rad sa roditeljima. U slučaju bilo kakvih pokazatelja prodroma (rane faze bolesti), savremena farmakoterapija – pažljivo i stručno vođena – pokazuje značajno veću učinkovitost u stabilizaciji simptoma i prevenciji pogoršanja, u poređenju s isključivo psihoterapijskim pristupima. Naravno, terapija lijekovima se uvijek kombinuje s psihosocijalnom podrškom i radom na jačanju emocionalnih kapaciteta djeteta.

Važno je da Vaša kćerka odrasta u stabilnom, sigurnom i emotivno toplom okruženju, što Vi već pružate. Ne morate sami nositi ovaj teret – savjetujem Vam da se javite psihijatru radi savjetovanja i eventualnog preventivnog praćenja.

Srdačno,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu