Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako se ponašati kada je bivši - kolega s posla?

Kako se ponašati kada je bivši - kolega s posla, kako prevazići tu situaciju, a još uvijek je sve “svježe”, pitanje je naše čitatelje Sunćice za specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako se ponašati kada je bivši - kolega s posla?
FOTO: PROFIMEDIA

Odgovor:

Poštovana Sunčice,

Najprije Vam želim zahvaliti što ste podijelili ovu situaciju i što ste mi ukazali povjerenje. Gubitak ili prekid odnosa, bilo poslovnog ili ličnog, često nosi sa sobom emocionalni naboj koji ne smijemo zanemariti. Kada je riječ o bivšem kolegi, s kojim ste, pretpostavljam, imali bliži kontakt – možda i prijateljski ili dublje emotivni – prirodno je da osjećate težinu i neizvjesnost, pogotovo dok su emocije još „svježe“, kako ste to lijepo rekli.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Iz ugla psihijatrije, znamo da mozak prolazi kroz stvarne neurohemijske promjene kada dođe do prekida odnosa. Aktiviraju se regije povezane s tugom, neprihvatanjem i stresom – slične onima koje se aktiviraju kod fizičkog bola. Zato je važno da sebi priznate da ono što osjećate nije „preuveličavanje“, već stvarna psihološka i biološka reakcija organizma.

Preporučujem Vam nekoliko konkretnih koraka kako biste olakšali ovu fazu:

Prihvatite emocije – Nemojte ih potiskivati. Dajte sebi dozvolu da tugujete. Suze, tuga, zbunjenost – sve su to validni odgovori. Ignorisanje emocija često vodi ka somatskim tegobama ili anksioznosti.

Postavite granice – Ako je moguće, ograničite kontakt sa bivšim kolegom, barem dok se emocionalni intenzitet ne smanji. Naš mozak treba distancu da bi preradio gubitak i napravio emocionalni rez.

Usmjerite pažnju na strukturu dana – Rutina i planiranje aktivnosti smanjuju osjećaj praznine. Uključite se u aktivnosti koje su Vam ranije pričinjavale zadovoljstvo, čak i ako sada djeluju besmisleno – to je samo privremeni osjećaj.

Razgovarajte s nekim – Prijatelji su važni, ali ponekad je lakše i sigurnije govoriti s neutralnom osobom. Tu psihijatar ima značajnu ulogu. Kroz stručno vođen razgovor možemo pomoći da se osjećaji raščlane, razumiju i postave u zdrav kontekst.

Ipak, iz mog profesionalnog iskustva, kada emocije traju duže od nekoliko sedmica i počnu uticati na spavanje, apetit, koncentraciju ili svakodnevno funkcionisanje, tada preporučujem i farmakoterapiju. Određeni lijekovi mogu pomoći u stabilizaciji raspoloženja i olakšati proces emocionalne obrade, posebno kad je psihička iscrpljenost prisutna. Farmakoterapija, kada je pravilno indicirana, znatno brže vraća osobu u stanje psihičke ravnoteže nego što to sama psihoterapija može postići.

Sunčice, oporavak nije pravolinijski proces. Bit će dana kada će sve izgledati lakše, i dana kada će Vas iznenada preplaviti emocije. I to je u redu. Dajte sebi dozvolu da prođete kroz sve to, ali ne ostajte sami s tim osjećajem.

Srdačno,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu