Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Šta kada misli ne prestaju, a tijelo muči drhtavica, čudan osjećaj u prsima i glavobolje?

Prije 3 mjeseca sam završila na hitnoj, povraćala sam i imala preskakanje srca, od tada nikako da se oporavim. Ujutro ima drhtavicu, ponekad mučninu, čudan osjećaj u prsima, pod rebrima, glavobolje i vrtoglavice. Ne funkcionišem normalno, prati me to većinu dana i ne prestaju misli u glavi, problem je koji je naša čitateljka Marina podijelila sa specijalistom psihijatrije dr Aleksandrom Pejićem.

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Šta kada misli ne prestaju, a tijelo muči drhtavica, čudan osjećaj u prsima i glavobolje?
FOTO: ANDREA PIACQUADIO/PEXELS

Odgovor:

Poštovana gospođo Marina,

Hvala Vam na povjerenju koje ste mi ukazali dijeleći svoje teškoće. Ono što opisujete vrlo je iscrpljujuće, kako fizički tako i emocionalno. Simptomi koje navodite – drhtavica, mučnina, osjećaj napetosti u prsima i pod rebrima, glavobolje, vrtoglavice, kao i stalna prisutnost misli koje ne prestaju – ukazuju na moguću anksiozno-depresivnu simptomatologiju, a možda i na panični poremećaj sa somatizacijom.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

U psihijatriji, kao medicinskoj nauci, ovakvi simptomi su poznati i često se javljaju kod pacijenata nakon snažnog stresnog događaja ili perioda emotivne iscrpljenosti. Povraćanje i preskakanje srca koje ste doživjeli tada, mogli su biti manifestacija akutnog paničnog napada. Nakon takvog iskustva, sasvim je moguće da se organizam „ne vrati“ odmah u ravnotežu, već da ostane u stanju povišene uzbuđenosti, fizičke i psihičke pripravnosti.

Važno je da znate – Vi niste sami i ovo što Vam se događa nije Vaša krivica. Mozak i tijelo su duboko povezani, i kad psiha trpi, tijelo to vrlo jasno pokazuje. Upravo zato se u psihijatriji ne bavimo samo emocijama, već cjelokupnim funkcionisanjem osobe – fizičkim, misaonim i emocionalnim.

Kao ljekar, moja je obaveza da Vam preporučim najefikasniji i najpouzdaniji put oporavka. Iako psihoterapija može biti vrlo korisna kao dodatna podrška, naučni dokazi i moje dugogodišnje kliničko iskustvo jasno pokazuju da je farmakoterapija u ovakvim slučajevima daleko efikasnija u postizanju stabilizacije simptoma. Postoje lijekovi koji su izuzetno sigurni, ne izazivaju ovisnost i ciljano djeluju na regulaciju hemije mozga, vraćajući organizam u ravnotežu.

Savjetovao bih Vam da se javite psihijatru koji će Vas detaljno saslušati, uzeti kompletnu anamnezu i prema tome predložiti terapiju – ne samo da biste uklonili simptome, nego i da biste vratili kontrolu nad svojim danom, nad sobom. Oporavak je moguć, uz pravilan medicinski pristup i strpljenje.

Uz srdačan pozdrav i želju za Vaše ozdravljenje,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu