Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Zašto od anksiolitika postajemo pozitivni?

Zašto odjednom osjetimo neku negativnost, životnu neispunjenost, osjećamo se pod tenzijom, nekako sve bude bez veze i kada se popije neki anksiolitik odmah se promijene misli, postanemo pozitivni, razmišljamo o lijepim stvarima, o budućnosti, ljepše se osjećamo - pitala je čitateljka Srpskainfo Milica Momčilović specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

tablete
FOTO: V. LALIĆ/RINGIER

Odgovor:

Poštovana gospođo Momčilović,

Hvala Vam na pitanju i na povjerenju koje ste mi ukazali.

Ono što opisujete je vrlo čest i razumljiv doživljaj, i veoma je važno da o takvim promjenama raspoloženja govorimo otvoreno i bez stigme. Negativna osjećanja poput neispunjenosti, napetosti i beznađe, kako ste ih Vi naveli, često se javljaju kao posljedica unutrašnje psihičke neravnoteže. U osnovi toga može ležati niz uzroka: od svakodnevnog stresa, hroničnog umora i potisnutih emocija, do dubljih psihijatrijskih stanja kao što su anksiozni poremećaji ili depresivne epizode.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

U psihijatriji znamo da naš emocionalni doživljaj nije “čista volja”, već proizvod kompleksne hemijske aktivnosti u mozgu. Kada se poremeti ravnoteža neurotransmitera, posebno serotonina, dopamina i GABA sistema, naše misli i osjećaji mogu postati obojeni tjeskobom, apatijom ili bezvoljnošću. Tada i život izgleda “bez veze”, kao što ste lijepo i iskreno opisali.

U tom smislu, kada se uzme anksiolitik – lijek iz grupe koja direktno djeluje na mehanizme stresa i anksioznosti – dolazi do brzog olakšanja jer se upravo ti neurotransmiterski putevi stabilizuju. To nije “lažna” pozitiva, već signal da Vaš organizam reaguje na terapiju, i da postoji biološka osnova za Vaše tegobe. Farmakoterapija, za razliku od psihoterapije, djeluje direktno na te hemijske puteve, i zato često daje brže i snažnije olakšanje, posebno u fazama kada je simptomatologija izražena.

Naravno, psihoterapija ima svoje važno mjesto – ona pomaže da se razumiju i obrade uzroci, obrasci mišljenja i ponašanja koji doprinose problemu. Ali u kliničkoj praksi, kad pacijent dođe s izraženim smetnjama, prvenstveno je potrebno stabilizovati stanje putem lijekova, a potom se posvetiti dubljoj obradi kroz razgovor i psihoterapijski rad.

Milice, ono što ste Vi osjetili je Vaš organizam koji Vam šalje signal da mu je potrebna podrška. I to je u redu. Ukoliko se ovakva stanja ponavljaju ili traju duže, bilo bi korisno da porazgovarate s ljekarom specijalistom – ne da biste “samo popili tabletu”, već da biste razumjeli sebe bolje i dobili tretman koji Vam zaista pomaže.

Od srca Vas pozdravljam,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu