Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Stalno razmišljam o prošlosti, ne spavam, zaboravljam... Kako dalje?

Molim za pomoć, trenutno sam u teškom mentalnom stanju u kom konstantno ponavljam jedno te isto.

Žena spava u krevetu
FOTO: GLAMRS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Tiče se prošlosti… Počela sam da zaboravljam, ne spavam, oči mi se šire i ne vidim više izlaz iz ovog stanja. Kako dalje, upitala je dr Aleksanda Pejića čitateljka Srpskainfo koja se predstavila kao Bixi.

Odgovor:

Poštovana Bixi,

Prije svega, želim Vam iskreno zahvaliti na hrabrosti da napišete ove riječi i podijelite kako se osjećate. Već sam čin da ste odlučili potražiti pomoć je prvi, izuzetno važan korak ka oporavku. Niste sami. i što je još važnije — postoji izlaz iz ovog stanja.

Simptomi koje opisujete, poput neprestanog razmišljanja o prošlosti, nesanice, proširenih zjenica i osjećaja gubitka kontrole, ukazuju na stanje koje može biti vrlo iscrpljujuće, kako mentalno, tako i fizički. Vrlo često ovakva slika prati anksiozno-depresivne poremećaje, a ponekad i stanja iz šireg spektra neurotskih poremećaja ili posttraumatskog stresnog odgovora. Kada se mozak iscrpi stalnim preispitivanjem, posebno ako je usmjeren na bolne događaje iz prošlosti, dolazi do destabilizacije čitavog sistema: spavanja, pažnje, pamćenja, pa čak i percepcije stvarnosti.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Ono što je važno znati jeste da ovakva stanja nisu “karakterna slabost” ili nešto što treba da “prođe samo od sebe”. U pitanju je konkretno medicinsko stanje koje zahtijeva stručno vođenu intervenciju. i upravo tu psihijatrija kao grana medicine ima značajnu ulogu. Farmakoterapija, u ovom slučaju, često predstavlja osnovu liječenja jer djeluje direktno na moždane mehanizme koji su trenutno u disbalansu. Savremeni lijekovi su bezbjedni, prilagodljivi i ciljani — omogućavaju pacijentu da povrati ravnotežu i “udahne zrak” koji je potreban da bi mogao da se dalje bavi sobom kroz razgovor i podršku.

Naravno, i psihoterapija ima svoje mjesto, naročito u kasnijim fazama oporavka, kada je osoba stabilnija i sposobna da dublje procesuira svoja iskustva. Međutim, kada je stanje akutno, kada nema sna i tijelo je u neprekidnom stresnom odgovoru, tada je lijek često neophodan da bi organizam uopšte mogao da se “smiri” i regeneriše.

Toplo Vas ohrabrujem da se javite psihijatru što prije. Ne zato što je s Vama nešto “strašno pogrešno”, već zato što Vaše tijelo i um traže pomoć koju zaslužuju. Vi niste krivi zbog toga kako se sada osjećate, ali jeste odgovorni da sebi pružite šansu za bolje. i vjerujte — bolje je moguće.

Tu sam uz Vas, na svakom koraku puta.

Srdačno,Mr sci dr med Aleksandar Pejić

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu