Svaki 27. dan uzima i Xanax od 25 mg i magnezijum, po potrebi. Ima anksiozni poremećaj koji se manifestuje prisilnim mislila. Sada nema prisilne misli, ali, kako kaže, ima jako puno stvari što ga podsjećaju na njih. Nekada mu kažem da se slobodno izloži tome što ga podsjeća i da savlada taj strah… Njegova anksioznost se manifestuje i na vegetativni nervni sistem, što se manifestuje pojačanim lučenjem pljuvačke koja mu stvara veliku nelagodu. Šta nam Vi savjetujete i da li radite online, pitala je dr Aleksandra Pejića jedna zabrinuta majka.
Odgovor:
Poštovani,
Hvala Vam što ste mi se obratili i ukazali povjerenje u ovom osjetljivom periodu za Vašeg sina i cijelu porodicu. Iz Vašeg opisa jasno je da ste brižan roditelj koji aktivno prati stanje svog djeteta i nastoji mu pomoći na pravi način – to je već snažan temelj za napredak.
Vaš sin se nalazi u ključnoj razvojnoj fazi – adolescenciji, kada emocionalne oscilacije i ranjivost nervnog sistema mogu dodatno otežati borbu s anksioznim poremećajem. Iz Vašeg pisma vidim da su prisutne opsesivne misli (prisilne misli), kao i izražena somatizacija kroz vegetativne simptome – konkretno, pojačano lučenje pljuvačke. Ovakvi simptomi nisu rijetki i, iako neugodni, predstavljaju dio mehanizama anksioznosti koje organizam koristi u pokušaju da se izbori sa unutrašnjim stresom.
Što se tiče terapije, odluka da se krene sa Zoloftom (sertralinom) bila je u potpunosti ispravna. To je lijek iz grupe SSRI antidepresiva, koji su zlatni standard u liječenju anksioznih poremećaja, osobito kod adolescenata. Početna doza i postupno titriranje su dobro izvedeni. Potrebno je znati da Zoloft, kao i drugi slični lijekovi, pokazuje punu učinkovitost tek nakon nekoliko sedmica, najčešće između četvrte i osme. To što su prisilne misli već popustile je vrlo dobar znak – lijek očito počinje da “radi”.
Xanax u niskoj dozi (0.25 mg) pruža podršku u fazi adaptacije na antidepresiv, ali se ne preporučuje dugotrajno korištenje. Magnezijum, iako pomoćno sredstvo, može doprinijeti boljoj neurološkoj stabilnosti, pa nije naodmet. Ono što je važno jeste nastavak farmakološke terapije pod stručnim nadzorom, uz redovno praćenje.
Izloženost situacijama koje podsjećaju na sadržaj opsesivnih misli može biti korisna, ali mora biti pažljivo dozirana. U tom smislu, psihoterapija – posebno kognitivno-bihevioralna – igra važnu ulogu. Međutim, važno je znati da farmakoterapija, kad je pravilno indikovana i vođena, daje dublji biološki efekat i u mnogim slučajevima brži napredak, posebno kad su simptomi izraženiji. Kombinacija oba pristupa daje najbolje rezultate.
Radim online i vrlo rado bih se uključio u rad sa Vašim sinom – kako bi se individualno sagledala dinamika simptoma i optimizovala terapija. Takođe, to bi bila prilika da i Vama pružim savjete kako najbolje pružiti podršku iz roditeljske pozicije.
Srdačno,
Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić
Specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu