Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako pomoći majci da počne da uzima propisanu terapiju?

Kako pomoći majci da počne da uzima propisanu terapiju, pitala je naša čitateljka koja se predstavila kao "Zabrinuta ćerka" specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

Lijekovi
FOTO: FREEPIK

Poštovani, moja majka je obišla 2 psihijatra, dobila je od 2 ljekara 2 različite dijagnoze, poremećaj prilagođavanja i depresivno- anksiozni poremećaj, ali istu terapiju. Sertralin 50,I 3×1,5 mg Lexilium po potrebi, jer ima ponekad i anksiozne napade. Ide na psihoterapiju, dobila je i terapiju za štitnu žlijezdu i hormone zbog menopauze i misli da će je to stanje proći. Međutim, ja mislim da neće, njoj jeste malo bolje, ali je i dalje depresivna, plačljiva, sve je to u fazama ali sve to traje već 5 godina i zaista se brinem. Kako da joj pomognem da počne da uzima antidepresive? Ona se boji nuspojava i da će joj biti još gore, a sad već 2 mjeseca uzima 1 Lexilium od 1,5 mg dnevno, ponekad naveče i drugu tabletu. Kako bih mogla uticati na nju da uzme propisanu terapiju – pitanje je kćerke.

Odgovor:

Poštovana gospođo Milice,

Hvala Vam što ste podijelili brigu i opisali stanje Vaše majke tako jasno. Razumijem koliko je teško gledati voljenu osobu kako se bori s depresijom i anksioznošću. Prije svega, želim Vas ohrabriti – Vaša pažnja i briga već mnogo znače za njeno zdravlje.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Kada govorimo o terapiji, prema onome što ste naveli, Sertralin 50 mg jeste standardna početna doza kod ovih dijagnoza, ali kod osoba kod kojih simptomi traju godinama, kao što je slučaj s Vašom majkom, često je potrebno prilagoditi dozu. U praksi, kod upornijih simptoma depresije i anksioznosti, doza Sertralina se postepeno povećava i do 100 mg ili čak 150 mg dnevno, u zavisnosti od tolerancije i efekta. Zato bih Vam savjetovao da s ljekarom koji vodi njenu terapiju otvoreno razgovarate o mogućnosti podizanja doze ili prelaska na drugi antidepresiv, jer postoje i drugi lijekovi koji kod nekih pacijenata daju bolje rezultate.

Što se tiče Lexiliuma (bromazepam), važno je znati da se radi o lijeku iz grupe benzodiazepina koji pomaže kod akutne anksioznosti, ali nije rješenje za dugotrajno liječenje. Kad se koristi duže, može doći do navikavanja, a to se već nazire kod Vaše majke jer svakodnevno uzima Lexilium. Zato je važno da ljekar procijeni kako i kada ga postepeno smanjivati, jer samo antidepresiv, koji djeluje na dublji uzrok depresije i anksioznosti, može pomoći na duže staze.

Strah od nuspojava je vrlo čest. Razgovarajte s njom mirno i iskreno, recite da većina ljudi, kad počne s antidepresivom, osjeća blage nuspojave prvih dana ili sedmica, poput mučnine, nesanice ili blagog pojačanja anksioznosti, ali to obično prođe. Objasnite joj da su ozbiljne nuspojave rijetke, a da dobro postavljena farmakoterapija daje veću šansu za trajno poboljšanje nego samo psihoterapija. Ponekad pomaže ako razgovara direktno s ljekarom koji joj jasno i stručno objasni šta može da očekuje.

Budite strpljivi, ali i odlučni. Ohrabrite je da napravi mali korak: na primjer, da uzima Sertralin svaki dan, čak i ako na početku osjeti nelagodu, i da prati promjene. Kad počne da vidi prve znake boljeg raspoloženja, povjerenje u terapiju raste. U međuvremenu, nastavite s podrškom i razgovorima, jer je osjećaj da nije sama ključan za oporavak.

S poštovanjem,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu