Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Operisala sam rak i jako sam loše psihički, kako da se izborim sa tim?

Nedavno sam operisala rak i loše sam psihički... Međutim, još od puberteta sam nervozna i imam slične smetnje - bol i zujanje u glavi... Sad mi je sve gore...

DEPRESIJA , STRES
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ne mogu da spavam i čitav život me muči nesanica. Povremeno mi bude tako loše u glavi, da ne mogu da se krećem. I, kao, neka vrtoglavica, ali, nekako, iz mozga. To traje već godinama, samo sad se pogoršalo. Inače, mozak mi stalno radi, uvijek moram o nečem razmišljati. Ne znam kako sebi da pomognem. Idem psihijatru, ali zbog nesanice, nisam mu rekla za ostale probleme. Zasad mi nijedan lijek protiv depresije ne pomaže, probala sam dva. Tablete za spavanje isto slabo pomažu. Takođe se znojim nenormalno od puberteta, pogotovo kad sam nervozna. Inače, rak je hormonski…

Odgovor:

Poštovana gospođo Mirela,

Hvala Vam što ste mi se obratili s tolikom iskrenošću. Žao mi je što prolazite kroz ovako težak period. Operacija raka sama po sebi predstavlja snažan stres za tijelo i psihu, a ako ste već ranije imali probleme s nervozom, nesanicom i tegobama koje opisujete, sasvim je razumljivo što se sada osjećate gore. Nakon velike životne promjene, poput operacije, često se pogoršavaju simptomi anksioznosti i depresije koji su možda godinama tinjali.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Vaši opisi, poput zujanja, osjećaja u glavi kada ste napeti, pojačanog znojenja i nemogućnosti da smirite misli, upućuju na poremećaj anksioznosti koji traje duže vrijeme. Uz to, nesanica koja Vas prati godinama dodatno iscrpljuje organizam i otežava oporavak, kako psihički, tako i fizički. Kod ljudi koji imaju hormonski zavisan karcinom, promjene u nivou hormona mogu dodatno uticati na raspoloženje i nervni sistem.

S obzirom na to da ste probali dva antidepresiva bez značajnog poboljšanja i da tablete za spavanje ne daju zadovoljavajući efekat, smatram da je potrebno razmotriti nekoliko stvari:

Provjeriti dozu sadašnjih lijekova – Nekada lijek ne djeluje dovoljno jer doza nije optimalna. To ne znači da lijek nije dobar za Vas, nego možda nije dostigao potrebnu koncentraciju u organizmu. O tome se treba razgovarati s psihijatrom, koji može procijeniti da li je povećanje doze sigurno i korisno.

Razmisliti o promjeni terapijskog modela – Ako ni prilagođavanje doze ne pomaže, može biti potrebno uvesti drugi lijek iz iste ili druge grupe. Na primjer, kod izraženih simptoma anksioznosti ponekad se koriste lijekovi koji ciljano djeluju na smirenje, uz antidepresiv.

Farmakoterapija kao osnova – Kod hroničnih i izraženih smetnji kakve opisujete, lijekovi često daju brže i snažnije rezultate od same psihoterapije. Psihoterapija jeste korisna za učenje tehnika opuštanja i bolje razumijevanje emocija, ali bez adekvatne medikamentne podrške teško je postići stabilizaciju stanja.

Dodatna dijagnostika – Vaše vrtoglavice, osjećaj nestabilnosti i „rad mozga bez odmora“ mogu biti posljedica i hormonskog disbalansa, pogotovo s obzirom na hormonsku prirodu raka. Predlažem da internista ili endokrinolog procijeni stanje hormona, jer ponekad korigovanjem hormonske terapije dolazi i do poboljšanja psihičkih simptoma.

Molim Vas da što prije podijelite sve ove simptome sa svojim psihijatrom. Ako primijetite da Vam se stanje naglo pogoršava ili ako se jave misli o odustajanju od života, odmah se obratite hitnoj pomoći.

Tu sam za sva dodatna pitanja i želim Vam puno snage na Vašem putu oporavka.

S poštovanjem,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu