Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Ako ženu muškarci ne doživljaju ozbiljno, šta može da bude uzrok

Šta može biti uzrok kod ženske osobe da je ni jedan muškarac ne doživljava ozbiljno. Žele je samo iskoristiti u svakom smislu. Iza sebe ima brak sa osobom iz narcističkog spektra ličnosti koji ju je finansijski iskoristio, varao i čak prenosio bolesti. Pitala je ovo čitateljka pod pseudonimom Fenix specijalistu psihijatrije, dr Aleksandra Pejića.

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Ako ženu muškarci ne doživljaju ozbiljno, šta može da bude uzrok
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Odgovor:

Poštovana Fenix,

Hvala Vam što ste podijelili nešto tako lično i teško. Mnogi koji su prošli kroz odnos s partnerom koji pokazuje narcističke osobine ostaju s dubokim posljedicama po samopouzdanje i osjećaj lične vrijednosti. Kad osoba doživi prevaru, manipulaciju i iskorištavanje, često se stvore negativna uvjerenja o sebi koja se nesvjesno prenose u nova poznanstva.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Jedan od glavnih razloga što muškarci mogu doživljavati ženu samo površno, bez želje za ozbiljnom vezom, jeste promjena u načinu na koji ona doživljava sebe i druge. Poslije iskustva s partnerom koji je manipulisao i iskorištavao, žena može razviti osjećaj da nije dovoljno vrijedna ljubavi ili da ne zaslužuje poštovanje. To može dovesti do toga da prihvata ponašanja koja ne bi trebala, a muškarci koji traže samo kratkotrajnu korist to prepoznaju i koriste.

Drugi važan faktor je nesvjesno ponavljanje obrazaca. Ako je neko dugo bio u vezi s narcisoidnim partnerom, može steći naviku da ga privlače slični tipovi ljudi, jer mu je taj obrazac postao poznat, iako je bolan. To nije svjesna odluka, nego nešto što proizilazi iz psiholoških rana koje nisu zacijelile.

Osim psiholoških razloga, treba razmotriti i biološki aspekt. Trajna izloženost stresu tokom toksične veze može poremetiti hormone stresa poput kortizola, što dodatno smanjuje otpornost na manipulaciju i otežava prepoznavanje zdravih odnosa. Naučna istraživanja pokazuju da ovakvi hronični stresovi mogu mijenjati funkciju mozga u centrima zaduženim za donošenje odluka, što objašnjava zašto osobe koje su prošle nasilne ili manipulativne veze često upadaju u slične situacije.

Kao psihijatar, uvijek preporučujem kombinaciju psihoterapije i, ako je potrebno, farmakoterapije, jer lijekovi mogu pomoći kod simptoma depresije ili anksioznosti koji često prate ovakva iskustva. Lijekovi mogu omogućiti osobi da se lakše fokusira na rad na sebi i prepoznavanje zdravih granica. Psihoterapija sama može biti korisna, ali kada je osoba iscrpljena ili već razvila simptome, iskustvo pokazuje da je učinkovitija kad se kombinuje s odgovarajućim lijekovima.

Važno je da znate da ovo nije Vaša krivica. Potrebno je vrijeme i stručna podrška da se izađe iz ovakvog začaranog kruga. Savjetovao bih da se obratite stručnjaku kako biste zajedno napravili plan za jačanje samopouzdanja i naučili kako prepoznati i izbjeći nezdrave odnose u budućnosti.

S poštovanjem,mr sci dr med Aleksandar Pejić, spec. psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu