Odgovor:
Poštovana gospođo Maro, hvala Vam što ste se obratili.
Derealizacija je često simptom anksioznosti, stresa ili iscrpljenosti, a ponekad se javlja i uz depresivne ili traumatske poremećaje. U mnogim slučajevima zaista jeste prolazna faza – posebno ako je povezana s nekim životnim stresom ili umorom – ali kada potraje, može postati vrlo neprijatna i uznemirujuća.
Liječenje zavisi od uzroka. Ako je u pitanju anksiozni poremećaj, mogu se koristiti lijekovi poput anksiolitika ili antidepresiva, uz psihoterapiju, koja često ima ključnu ulogu u razumijevanju i prevazilaženju ovog simptoma. Važno je pristupiti individualno – nekome će pomoći podrška, promjena životnih navika i razgovori, dok će drugima biti potrebna i farmakoterapija.
Savjetujem Vam da se obratite psihijatru ili psihologu koji će Vas saslušati i pomoći da zajedno pronađete uzrok i najbolji način liječenja. Niste sami u ovome i postoje načini da se stanje poboljša.
Srdačno Vas pozdravljam,
Mr sci dr med Aleksandar Pejić
specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu