Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Da li si ti normalan?

Da li si ti normalan? Ovo pitanje postavio je naš čitalac koji se predstavio kao "Jasam" specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

Aleksandar Pejić
FOTO: SRPSKAINFO

Odgovor:

Poštovani Jasam,

Hvala Vam što ste postavili ovo pitanje, iako razumijem da ga mnogi mogu doživjeti kao provokaciju ili neprijatnost. Svejedno, želim Vam odgovoriti iskreno i s poštovanjem. Da, smatram da sam normalan. Kao psihijatar, trudim se da redovno brinem o svom psihičkom stanju, kao što bih preporučio i svakome drugome. Mentalno zdravlje nije nešto što je „zauvijek riješeno“, nego proces koji traje cijeli život. Čovjek mora biti svjestan svojih osjećaja, misliti o svojim postupcima i tražiti pomoć kad mu je potrebna.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Sigmund Frojd je govorio da je „normalan onaj čovjek koji može voljeti i raditi“. Drugim riječima, kad neko ima sposobnost da uspostavi bliske odnose i da se posveti nekoj korisnoj aktivnosti, to se može smatrati pokazateljem psihičkog zdravlja. Naravno, niko nije savršen. Svi mi ponekad osjećamo tugu, ljutnju ili nesigurnost. To ne znači da nismo normalni, nego da smo ljudi. Važno je razlikovati svakodnevne poteškoće od onih simptoma koji upućuju na ozbiljniji problem, poput dugotrajne bezvoljnosti, gubitka interesa za stvari koje su nam nekad bile važne ili izraženih smetnji u radu i odnosima s drugima.

S medicinskog stanovišta, „normalnost“ nije nešto što se može precizno izmjeriti ili staviti u jednu definiciju. Psihijatrija proučava širok spektar ponašanja i osjećanja kod ljudi, i uči nas da je zdravlje stanje ravnoteže, a ne odsustvo svake patnje. Iako psihoterapija može pomoći mnogima, posebno kad je riječ o problemima s razmišljanjem ili ponašanjem, u težim slučajevima farmakoterapija ima ključnu ulogu. Lijekovi mogu stabilizovati raspoloženje, smanjiti anksioznost ili ublažiti simptome psihoze, što je često neophodno za pravi oporavak.

Na kraju, mislim da je svako ko se trudi razumjeti sebe, prepoznati kada mu je potrebna pomoć i otvoreno razgovarati o svojim osjećajima – na dobrom putu da sačuva ili popravi svoje mentalno zdravlje. To je najbolji pokazatelj „normalnosti“ koji ja poznajem.

S poštovanjem,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić, specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu