Nisu mi jasne dvije stvari: Kako da znam da li mi je bolje zbog lijekova ili zbog toga što se stresna situacija koja je uzrokovala probleme završila? I da li ja sad trebam piti terapiju doživotno? Ne razumijem kako to funkcioniše. Hvala.
Ove nedoumice podijelila je naša čitateljka i upitala za mišljenje specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.
Odgovor:
Poštovana gospođo I. K.,
Hvala Vam što ste podijelili svoje brige. Potpuno Vas razumijem i drago mi je što ste se obratili za pojašnjenje. Ono što ste pitali je veoma važno, jer se tiče toga kako procijeniti razlog poboljšanja i koliko dugo je potrebno nastaviti terapiju.
Kada osoba uzima lijek poput escitaloprama, često se dešava da se istovremeno promijene i okolnosti koje su izazvale tegobe. Zato nije uvijek jednostavno tačno reći da li se osjećate bolje samo zbog lijeka ili i zato što se stresna situacija smirila. Ipak, prema onome što svakodnevno vidim u svojoj praksi, lijekovi poput escitaloprama djeluju na hemiju u mozgu i pomažu da se stabilizuje raspoloženje, smanji tjeskoba i vrati normalan san i apetit. To je nešto što sam rijetko viđao da se dogodi samo zbog prestanka stresnog događaja, pogotovo ako su simptomi trajali duže ili bili jače izraženi.
Zato, iako jeste moguće da je završetak stresne situacije doprinio Vašem boljem stanju, veliku ulogu sigurno ima i terapija. Kombinacija smanjenog stresa i djelovanja lijeka zajedno vodi do toga da se osjećate dobro.
Što se tiče trajanja terapije, važno je da se ne donosi odluka o prekidu bez dogovora s ljekarom. Kod većine ljudi lijek se koristi najmanje 6 do 12 mjeseci nakon što se stanje stabilizuje, jer to smanjuje rizik od povratka simptoma. Neki pacijenti trebaju terapiju i duže, a nekima je dovoljna kraća. Vrlo rijetko je potrebna doživotna terapija. Međutim, o tome se uvijek odlučuje individualno, na osnovu Vašeg opšteg zdravstvenog stanja, dužine trajanja i težine tegoba, kao i rizika od povratka simptoma.
Najbolje što sada možete uraditi jeste da nastavljate dolaziti na redovne kontrole i otvoreno razgovarate sa svojim doktorom o svemu što osjećate. Tako ćete zajedno procijeniti kada bi mogao biti pravi trenutak za postupno smanjivanje terapije ili njeno potpuno ukidanje. Nemojte sami prekidati lijek, jer to može izazvati naglo vraćanje simptoma ili neugodne nuspojave.
Uvijek sam tu ako imate dodatna pitanja ili ako Vam je potrebna podrška.
Srdačno,
Dr Aleksandar Pejić,
specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatra.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu