Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Koja je razlika između šizofrenije i sumanutog poremećaja?

Koja je razlika između šizofrenije i sumanutog poremećaja? Ovo pitanje specijalisti psihijatrije dr Aleksandru Pejiću poslao je naš čitalac Marko.

doktor aleksandar pejić
FOTO: USTUPLJENA FOTOTOGRAFIJA

Pitanje:

U opštoj bolnici u mom gradu promijenjena mi je dijagnoza iz sumanutog poremećaju u paranoidnu šizofreniju, a nikad mi dijagnoza nije objašnjena. Imam dva mišljenja. Prvo je da je to sumanuti poremećaj, a drugo da je šizoafektivni. Ne daju mi vozačku dozvolu zbog toga. U remisiji sam duže od 10 godina, simptomi su mi se povukli, radim aktivno na neodređeno. Imam terapiju 15 mg Azolara (aripiprazola) i antidepresiv prije spavanja. Zanima me razlika između šizofrenije i sumanutog poremećaja?

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovani gospodine Marko,

Hvala Vam na povjerenju i otvorenosti.

Pitanje koje postavljate je važno, i potpuno razumijem koliko može biti frustrirajuće kada se dijagnoze mijenjaju, a pritom ostajete bez jasnog objašnjenja.

Razlika između sumanutog poremećaja i paranoidne shizofrenije leži prvenstveno u širini i prirodi simptoma.

Kod sumanutog poremećaja, osoba ima jednu ili više čvrstih zabluda (npr. da je praćena, prevarena, da je partner nevjeran), ali funkcionisanje u drugim područjima života često ostaje očuvano – osoba može normalno komunicirati, raditi, voditi svakodnevni život. Nema izraženih promjena u govoru, ponašanju ili emocionalnoj ekspresiji.

Kod paranoidne shizofrenije (danas se ovaj termin sve rjeđe koristi – češće govorimo samo o “shizofreniji” sa paranoidnim karakteristikama), uz zablude, prisutni su i drugi simptomi – halucinacije, poremećaji mišljenja, emocionalna otupljenost, dezorganizacija govora ili ponašanja. Ovi simptomi mogu znatno narušiti svakodnevno funkcionisanje.

Važno je naglasiti: Vi ste već 10 godina u remisiji, radite, funkcionišete, pridržavate se terapije – to pokazuje da bolest imate pod kontrolom. I to je veliki uspjeh.

Što se tiče vozačke dozvole, razumijem zabrinutost. Pravo na upravljanje vozilom nije uskraćeno samom dijagnozom, već procjenom sposobnosti, koja uključuje trajanje remisije, uvid u bolest, redovno uzimanje terapije i stabilnost stanja. U Vašem slučaju, moguće je zatražiti psihijatrijsko vještačenje, gdje će se individualno procijeniti da li ispunjavate uslove.

Ostanite ustrajni. Vaš oporavak i stabilnost govore mnogo više od bilo koje dijagnoze.

Srdačno, 

Mr sci dr med Aleksandar Pejić

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu