Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Koji su pokazatelji šizofrenije i narcisoidnog poremećaja?

Moj muž me konstantno ubjeđuje da imam šizofreniju, razlog mu je otprilike to što imam svoje konstantne stavove i mišljenja bez obzira na okruženje i situaciju, i živim po tome.

Aleksandar Pejić
FOTO: SRPSKAINFO

Dolazim iz grada od 100.000 stanovnika, a on je sa sela i sad živimo u malom gradiću gdje se sve kroz mikroskop gleda, maltene šta, ko i kako. Ja lično za njega mislim da je narcis i manipulator. Moje pitanje je da odgovorite konkretno kakvi su pokazatelji ova tri poremećaja, jer on neće da idemo kod psihologa/psihijatra/psihoterapeuta iako me godinama optužuje da imam šizofreniju kaže ovo naša čitateljka koja je pod pseudonimom Neprilagođena, postavila pitanje specijalisti psihijatrije dr Aleksandru Pejiću

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovana,

Hvala Vam što ste mi se obratili i podijelili svoju situaciju. Razumijem koliko ovakve optužbe mogu biti teške i zbunjujuće. Želim Vam ukratko objasniti šta medicina podrazumijeva pod šizofrenijom, narcisoidnim ponašanjem i manipulacijom, ali i zašto je važno da se dijagnoza postavi stručno.

Šizofrenija je ozbiljno psihijatrijsko stanje. Najčešći znaci su: Halucinacije (npr. glasovi koje drugi ne čuju), Deluzije (čvrsta uvjerenja koja nisu u skladu s realnošću), Dezorganizovano razmišljanje i govor, Izrazito smeteno socijalno funkcionisanje, Ponekad neadekvatno ili smanjeno izražavanje emocija.

Važno je znati da samo čvrsti stavovi ili nezavisno mišljenje, kakvo opisujete kod sebe, nisu nikakav znak šizofrenije.

Kad govorimo o narcisoidnom ponašanju, osobe s izraženim narcizmom često:

Imaju pretjeranu potrebu za divljenjem,

Misle da su iznad drugih,

Slabo osjećaju tuđe emocije,

Koriste druge da bi ostvarili svoje ciljeve,

Teško podnose kritiku.

Manipulatori koriste razne taktike da bi uticali na druge, poput: Izvrtanja činjenica, umanjivanja osjećanja druge osobe, izazivanja osjećaja krivice, prijetnji gubitkom ljubavi ili podrške.

Ipak, želim naglasiti: niko, pa ni najiskusniji stručnjak, ne može pouzdano postaviti dijagnozu samo na osnovu opisa u poruci ili razgovora s jednom stranom. Psihijatar mora lično procijeniti osobu, uzeti detaljnu anamnezu i, ako treba, uraditi dodatne testove. Tek tada se može jasno utvrditi da li postoji mentalni poremećaj i koji.

Razumijem da je teško kada Vas neko blizak stalno optužuje, ali dijagnoza se ne može davati na osnovu mišljenja člana porodice, niti se smije koristiti kao sredstvo za kontrolu ili omalovažavanje. Ako osjećate da Vam ova situacija narušava svakodnevni život, bilo bi dobro da potražite pomoć psihijatra ili ljekara opšte prakse koji može dati uput za specijalistu. Farmakoterapija, uz stručno vođenje, često daje najbolje rezultate kada je zaista prisutan neki poremećaj.

Uz poštovanje,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić,

spec. psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu