Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Poslije operacije dobroćudnog tumora više nisam dobro, koji lijek piti za opuštanje tijela i mozga?

Poslije operacije dobroćudnog tumora na tempoparijetelnom režnju, ja više nisam ok. Rađeni su kontrolni pregledi i recidiva nema. Muki mučim sa epilepsijom i pijem terapiju, psihički se ne osjećam dobro. Zaboravna sam, nemam koncentracije, bezvoljna, umorna, često plačem jer ne mogu da radim, sama ne smijem nigdje.

PACIJENT PRIMA INFUZIJU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Išla sam psihijatru, kaže anksiozno depresivni poremecaj i dao mi Ciprol od kojeg odmah epi napad. Da li se smije kombinovati Zoloft, a da ne dodje do napada. Imate li preporuku za neki lijek koji će opustiti tijelo i mozak, a da je preporučen epileptičarima? Išla sam drugom psihijatru koji mi je rekao da popijem lexilijum ili apaurin kad se osječam nervoznom. Ova pitanja naša čitateljka postavila je specijalisti psihijatrije dr Aleksandru Pejiću.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovana,

Hvala Vam što ste se obratili i što ste ovako iskreno podijelili kroz šta prolazite. Vaša borba je teška i zahtijeva puno snage, i želim da znate da ste već samim tim što tražite pomoć napravili važan korak.

Potpuno je razumljivo da nakon operacije na temporoparijetalnom režnju, pogotovo uz prisutnu epilepsiju i jaku terapiju, dolazi do psihičkih promjena kao što su zaboravnost, pad koncentracije, umor, tuga i anksioznost. Moždano tkivo je osjetljivo i operacija, čak i kad je uspješna, može ostaviti trajne promjene u emocionalnoj i kognitivnoj ravnoteži.

Što se tiče Vašeg pitanja – Zoloft (sertralin) je antidepresiv koji se u praksi često koristi kod osoba sa epilepsijom, ali uvijek uz poseban oprez i praćenje neurologa i psihijatra. U nižim dozama, uz kontrolu, smatra se sigurnijim izborom od nekih drugih antidepresiva, no svaka odluka mora biti individualizovana na osnovu Vašeg ukupnog zdravstvenog stanja i vrste epilepsije.

Što se tiče lijekova za opuštanje:Lexilium i Apaurin (diazepam) mogu pomoći kratkoročno u smanjenju nervoze i napetosti, ali ih treba koristiti rijetko i u najmanjoj mogućoj dozi, upravo zbog rizika od navikavanja i mogućeg uticaja na epileptične napade. Ponekad se koriste i druge metode poput blage relaksacione terapije, strukturisane dnevne rutine, psihoedukacije i individualne psihoterapije, koje mogu dodatno pomoći u opuštanju tijela i uma bez dodatnog farmakološkog opterećenja.

Moj iskren savjet Vama bi bio da pronađete timsku podršku – da neurolog i psihijatar sarađuju oko Vaše terapije. Niste “teška pacijentkinja” kako ste sami napisali – Vi ste osoba koja se bori sa složenim posljedicama ozbiljnog zdravstvenog problema, i zaslužujete pažljivu, stručnu i prije svega ljudsku podršku.

Ako želite, mogu Vam i dodatno napisati smjernice koje biste mogli prenijeti Vašem ljekaru kod sljedeće kontrole.

Šaljem Vam puno podrške i toplih misli,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu