Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Sestrić koristi marihuanu, kako da ga ubijedim da ide na liječenje

Imam problem sa sestrićem. Koristi marihuanu, zapostavio je školu, sve obaveze. Kako da ga ubijedim da ide na liječenje, pitala je ovo čitateljka Dada specijalistu psihijatrije, dr Aleksandra Pejića.

Tinejdžeri
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Odgovor:

Poštovana Dado,

Hvala Vam što ste se obratili. Razumijem koliko Vam je teško gledati sestrića kako se udaljava od škole i svakodnevnih obaveza zbog marihuane. U ovakvim situacijama važno je da mu se priđe s razumijevanjem, ali i odlučnošću. Prije svega, preporučujem da s njim razgovarate mirno, bez osuđivanja. Ako ga napadnete ili podignete ton, on će se vjerojatno povući ili zatvoriti u sebe. Umjesto toga, recite mu iskreno da ste zabrinuti jer ga volite i da Vam je stalo do njega.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Objasnite mu jednostavnim riječima kako marihuana utiče na mozak, posebno kod mladih. Naglasite da može izazvati probleme s pamćenjem, koncentracijom i raspoloženjem. Navedite da kod nekih ljudi marihuana povećava rizik od razvoja ozbiljnih psihičkih smetnji, poput depresije i psihotičnih poremećaja, te da kod mlađih osoba često vodi ka gubitku motivacije i odustajanju od ciljeva. Važno je da mu jasno stavite do znanja da ovakvo ponašanje može ostaviti trajne posljedice na njegovo mentalno i fizičko zdravlje.

Kada budete razgovarali, pokušajte ga uključiti u plan za dalje. Pitajte ga kako se osjeća, šta misli o svom trenutnom stanju i da li je svjestan problema. Ako pokaže i najmanji znak spremnosti za pomoć, iskoristite taj trenutak i predložite zajednički odlazak kod stručnjaka. Najbolje je da se prvo obratite psihijatru, jer se kroz razgovor i procjenu može utvrditi koliko je problem ozbiljan i da li je potrebno liječenje lijekovima. Kod većine mladih koji koriste marihuanu i već su razvili ovisnost, farmakoterapija uz stručno vođenje pokazuje bolje rezultate od samostalnih pokušaja prestanka ili isključivo psihoterapije.

Ako odbija razgovor ili liječenje, savjetujem da potražite pomoć stručnjaka za zavisnosti, koji mogu dati savjet kako da dalje postupite. Vi možete biti velika podrška, ali nemojte zaboraviti da ne nosite sve sami. Ponekad je potrebno uključiti cijelu porodicu i stručni tim da bi mlada osoba prihvatila pomoć.

Srdačno,Mr sci dr med Aleksandar Pejić, specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu