Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Šta kada se osjećate loše, zarobljeno i plašite se sna nakon što ste uzeli LSD

Uzeo sam LSD prije godinu dana, par dana nakon istog doživljavao sam užasan osjećaj postojanja, te strah od sna. Užasnu egzistencijalnu krizu, gdje sam se užasavao i nisam razumio da postojim. Godinu dana je već prošlo i dalje se osjećam zarobljeno u glavi, odvojeno od tijela, te ikakvog osjećaja zadovoljstva i sreće, podijelio je svoje iskustvo čitalac Srpskainfo sa specijalistom psihijatrije dr Aleksandrom Pejićem.

klimaks
FOTO: LADDER TO LEARN/YOUTUBE/SCREENSHOT

Odgovor:

Poštovani Vini,

Hvala Vam na povjerenju koje ste mi ukazali obraćajući se s ovako važnim i osjetljivim pitanjem. Već sam čin da ste odlučili podijeliti ovo iskustvo govori o Vašoj unutrašnjoj snazi i želji za oporavkom, što je izuzetno važno.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Ono što opisujete – osjećaj duboke egzistencijalne tjeskobe, strah od sna, doživljaj odvojenosti tijela i psihe, kao i gubitak kapaciteta za doživljavanje zadovoljstva – simptomi su koji se mogu uklopiti u kliničku sliku post-akutnog stanja nakon upotrebe psihodeličnih supstanci, konkretno LSD-a. Na osnovu Vašeg opisa, moguće je da se razvilo stanje koje mi u psihijatriji nazivamo perzistentni perceptivni poremećaj izazvan halucinogenima (HPPD), ali i elementi derealizacije, depersonalizacije, te čak depresivnog poremećaja sa psihotičnim karakteristikama.

LSD je supstanca koja duboko mijenja hemiju mozga, naročito utiče na serotoninergički sistem, koji ima ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, percepcije i osjećaja povezanosti sa sobom i okolinom. Kod određenih osoba, posebno onih sa psihičkom vulnerabilnošću ili genetskom predispozicijom, upotreba ovakvih supstanci može biti okidač za dugotrajne, pa i hronične psihijatrijske poremećaje.

Važno je naglasiti – iako su psihoterapijski pristupi korisni za obradu traumatskih iskustava i suočavanje s osjećajem gubitka kontrole, klinička praksa i naučna istraživanja dosljedno pokazuju da je kod ovakvih stanja farmakoterapija osnov liječenja. Kroz upotrebu odgovarajućih antidepresiva, stabilizatora raspoloženja ili atipičnih antipsihotika, možemo značajno ublažiti simptome derealizacije, povratiti osjećaj emocionalne prisutnosti i smanjiti psihičku patnju. Naravno, izbor lijeka zavisi od detaljne procjene Vašeg stanja, što podrazumijeva direktan razgovor, anamnezu i eventualne dodatne dijagnostičke postupke.

Toplo Vas ohrabrujem da se javite na psihijatrijsku konsultaciju. Ne zato što sumnjamo u Vašu snagu, već zato što nauka danas ima alate koji Vam mogu pomoći da ponovo osjetite radost, smisao i unutrašnji mir. Ono što sada osjećate nije trajna presuda – to je stanje koje se može liječiti.

S poštovanjem i razumijevanjem,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu