Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Šta u situacijama kada se ne možete osloboditi prisilnih misli

Ne mogu se osloboditi prisilnih misli koje mi napadaju um. Pijem Citalopram 15mg, sad sam podigla na 20, ali ništa ne pomaže. Ovako je svoje stanje opisala naša čitateljka Jelena Papić i zatražila mišljenje specijaliste psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

žena se drži za glavu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Odgovor:

Poštovana gospođo Papić,

Hvala Vam što ste se javili i podijelili svoje teškoće.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Prisilne misli koje opisujete mogu biti vrlo iscrpljujuće i uznemirujuće. To što ste već započeli liječenje Citalopramom je dobar korak, ali važno je znati da ovakvi simptomi ponekad zahtijevaju strpljenje i dodatno prilagođavanje terapije. Antidepresivi, naročito iz grupe selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina (kao što je Citalopram), često trebaju nekoliko sedmica da pokažu puni učinak, a nekad je potrebno korigovati dozu ili razmotriti i druge lijekove koji bolje djeluju na opsesivne misli.

Takođe, važno je uz farmakološko liječenje uključiti i psihoterapiju – posebno kognitivno-bihevioralnu terapiju (KBT), koja je izuzetno djelotvorna kod prisilnih misli. Terapeut Vas može naučiti tehnikama kako da drugačije reagujete na ove misli i da polako povratite osjećaj kontrole nad svojim umom.

Molim Vas da ne gubite nadu. Niste sami u ovome i postoje načini da Vam bude bolje. Preporučujem da se javite svom psihijatru kako bi zajedno razmotrili dalji plan liječenja i mogućnost uključivanja psihoterapije..

Srdačno Vas pozdravljam, 

Mr sci dr med Aleksandar Pejić

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu