Odgovor:
Poštovana gospođo Papić,
Hvala Vam što ste se javili i podijelili svoje teškoće.
Prisilne misli koje opisujete mogu biti vrlo iscrpljujuće i uznemirujuće. To što ste već započeli liječenje Citalopramom je dobar korak, ali važno je znati da ovakvi simptomi ponekad zahtijevaju strpljenje i dodatno prilagođavanje terapije. Antidepresivi, naročito iz grupe selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina (kao što je Citalopram), često trebaju nekoliko sedmica da pokažu puni učinak, a nekad je potrebno korigovati dozu ili razmotriti i druge lijekove koji bolje djeluju na opsesivne misli.
Takođe, važno je uz farmakološko liječenje uključiti i psihoterapiju – posebno kognitivno-bihevioralnu terapiju (KBT), koja je izuzetno djelotvorna kod prisilnih misli. Terapeut Vas može naučiti tehnikama kako da drugačije reagujete na ove misli i da polako povratite osjećaj kontrole nad svojim umom.
Molim Vas da ne gubite nadu. Niste sami u ovome i postoje načini da Vam bude bolje. Preporučujem da se javite svom psihijatru kako bi zajedno razmotrili dalji plan liječenja i mogućnost uključivanja psihoterapije..
Srdačno Vas pozdravljam,
Mr sci dr med Aleksandar Pejić
specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu