Ova pitanja specijalisti psihijatrije dr Aleksandru Pejiću poslala je naša čitateljka Kristina.
Odgovor:
Poštovana Kristina,
Hvala Vam od srca na povjerenju i na tome što ste podijelili svoja razmišljanja i brige.
Razumijem Vašu zabrinutost. Što se tiče detoksikacije organizma nakon dugotrajnog uzimanja lijekova, želim istaknuti da “čišćenje” tijela ne treba raditi na svoju ruku. Nagli prekid terapije može biti opasan. Umjesto klasičnog detoksa, preporučujem lagano, stručno vođeno smanjenje lijekova (ako je to moguće), uz praćenje psihijatra. Uz to, zdravija ishrana, dovoljan unos vode, blaga fizička aktivnost (poput šetnji) i tehnike opuštanja (disanje, joga, lagane vježbe) mogu pomoći tijelu da se osjeća bolje i da prirodno obnovi snagu.
Što se tiče osobe koja pati zbog primanja injekcija, svako liječenje mora biti prilagođeno pojedincu. Ako terapija više šteti nego koristi, nužno je tražiti drugo mišljenje i zajedno s ljekarom razmotriti sve opcije – uključujući promjenu terapije ili jače uključivanje psihoterapije uz medikaciju. Nijedna terapija ne smije postati izvor patnje.
Slažem se s Vama da bi ljudima trebalo posvetiti više vremena u razgovoru. Nažalost, sistem često nameće ograničenja zbog velikog broja pacijenata i nedovoljno kadra. Ipak, pravi psihijatar uvijek bi trebao naći vrijeme da sasluša, razumije i zajedno s pacijentom traži najbolji put ka oporavku.
Vaša ideja o udruženju za podršku kroz KBT terapiju, vježbe opuštanja i druženje je izuzetno plemenita i vrijedna. Da, bio bih spreman podržati takvu inicijativu. Vjerujem da zajedno, kroz ljudskost, razumijevanje i stručno vođene aktivnosti, možemo vratiti mnogima vjeru u sebe i u život.
Nemojte gubiti nadu. I najmanja iskrena podrška drugom čovjeku može pokrenuti velike promjene..
Srdačno Vas pozdravljam,
Mr sci dr med Aleksandar Pejić
specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu