Pitanje:
Momin: Poštovani dr Aleksandar Pejić, molim Vas da nam objasnite zasto psihijatri pišu ljudima sumanuto ponašanje, a nisu dovoljno ni ispitali pacijenta? Niti ga upoznali za par godina liječenja, a odmah mu daju teške terapije?! Kao i šizofrenija, paranoja… Zašto se uništavaju osobe koje nisu krive, jer odu po pomoć i tada dobiju takvu dijagnozu? Pa im se, onda, život uništi mnogim autoimunim bolestima, pa stradaju i porodice i svi oni oko njih. Zahvaljujem Vam na odgovoru.
Odgovor:
Poštovani, hvala Vam na ovom važnom i vrlo osjetljivom pitanju. U potpunosti razumijem Vašu zabrinutost i bol koju izražavate.
Nažalost, u praksi se ponekad dešava da pacijenti ne dobiju dovoljno vremena, pažnje i razumijevanja koje zaslužuju. Psihijatrijska dijagnoza se mora temeljiti na detaljnom razgovoru, promatranju kroz vrijeme, uzimanju anamneze, kao i uključivanju obitelji kada je to moguće i primjereno. Površno postavljanje ozbiljnih dijagnoza – poput shizofrenije ili paranoje – bez dubinske procjene, nije prihvatljivo i nije u skladu s etikom naše struke.

Što se tiče terapije, ona bi uvijek trebala biti individualno prilagođena – uz poštovanje volje pacijenta, objašnjenje mogućih efekata i nuspojava, kao i uz praćenje odgovora na lijekove. Teška dijagnoza i jaka terapija, ako nisu pravilno postavljeni i vođeni, mogu zaista narušiti kvalitetu života osobe, njene odnose i svakodnevno funkcionisanje.
Zato je važno da pacijent zna da ima pravo na drugo mišljenje, pravo da postavlja pitanja, kao i pravo da traži psihijatra koji ga zaista čuje i vidi kao čovjeka – ne samo kao dijagnozu.
U mom pristupu, uvijek stavljam odnos povjerenja na prvo mjesto. Psihijatrija nije samo medicina – to je i zajednički rad na razumijevanju duše.
Srdačno Vas pozdravljam,
Mr sci dr med Aleksandar Pejić
specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu