Upozorila je na to Rovnak Kan, predstavnica UNICEF-a u BiH, povodom Međunarodnog dana djeteta, koji se danas obilježava u cijelom svijetu.

– Usljed pandemije virusa COVID-19 broj djece u svijetu koja žive u siromaštvu porastao na oko 1,2 milijarde, a u zemljama s niskim i srednjim dohotkom broj siromašne djece povećan je za 15 posto. Statistike pokazuju da će najugroženija djeca najviše osjetiti socijalno-ekonomski uticaj virusa COVID-19 – poručila je Rovnak Kan.
U Bosni i Hercegovini svjedoci smo teških posljedica koje pandemija ima na djecu, njihovo obrazovanje, sigurnost te na njihovu dobrobit uključujući i mentalno zdravlje, što će sve vjerovatno imati uticaja na njihovu budućnost, a time i ljudski kapital u ovoj zemlji, upozoravaju iz UNICEF-a.
– Kako se bude razvijala ova situacija koja remeti pružanje osnovnih preventivnih i kurativnih zdravstvenih usluga, uključujući i imunizaciju djece, to može dovesti do izbijanja epidemije bolesti koje se mogu spriječiti vakcinacijom. Djeca mogu, zbog preopterećenog zdravstvenog sistema, izgubiti život zbog drugih izlječivih bolesti i mi to moramo spriječiti – poručuje predstavnica UNICEF u BiH.
Upozorava da treba učiniti više kako bi sva djeca imala jednak pristup kvalitetnom učenju.
– Vlade moraju dati prioritet tome da škole ostanu otvorene i da budu sigurne za djecu, nastavnike i roditelje te istovremeno unaprjeđivati mogućnosti učenja onlajn čime će osigurati jednake mogućnosti i za marginalizovanu djecu – poručila je Rovnak Kan i upozorila da se roditelji širom svijeta, pa i u BiH, bore za egzistenciju.
– Vlade moraju pojačati mjere socijalne zaštite, koje će porodicama osigurati spasonosna materijalna davanja, zdravstvenu zaštitu, hranu i obrazovanje – poručila je Kan.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu