Naime, povećanje penzija za 3,55% slijedi od avgustovske isplate, a za 5% biće veća i avgustovska plata. Dakle, penzioneri i radnici čije se plate isplaćuju iz budžeta, na povećanje svojih primanja mogu da računaju od septembra.
S druge strane, borački dodatak veći za 1 KM po mjesecu provedenom na prvoj borbenoj liniji, stvaraoci Srpske će dobiti u avgustu. To znači da će julski dodatak biti povećan sa 4 na 5 KM po mjesecu ratovanja.
Kad je riječ o radnicima, njihove plate su u aprilu ove godine povećane za 5%, s tim da su zdravstveni radnici još dobili 250 KM medicinskog dodatka.
Prosječna neto plata u Srpskoj isplaćena u maju 2026, iznosila je 1.682 KM i veća je za 39 KM ili za 2,4 % u odnosu na prosječnu aprilsku neto platu.
Penzioneri su početkom godine imali još jedno povećanje, i to ono redovno, od 6,45%. U zbiru, najstariji će ovu godinu završiti sa penzijama većim za 10%.
Borački dodatak će, sa povećanjem u avgustu, tokom ove godine otići za 1,5 KM po mjesecu provedenom u zoni borbenih dejstava. Podsjetimo, do 31. januara 2026. osnovica za borački dodatak iznosila je 3,5 KM.
Praktično, ljudi koji primaju najnižu penziju od 350 KM, sa povećanjem će dobiti još 12,5 KM.
S druge strane, neko ko je na prvoj borbenoj liniji proveo 2 godine, umjesto dosadašnjih 96 KM, po osnovu junskog boračkog dodatka dobiće 120 KM ili 24 KM više.
Poređenja radi, sindikalna potrošačka korpa u Srpskoj od januara do maja poskupjela je za 175 KM, dok je trošak za hranu u ovom periodu porastao za 40 KM.
Borci poručuju da povećanje osnovice za borački dodatak u 2026. za 1,5 KM po mjesecu ratovanja, neće popraviti ničiji kućni budžet.
Iz Udruženja veterana otadžbinskog rata Gradiška ističu da stvaraoci Srpske nemaju razloga da se raduju pomenutom povećanju.
– Mjerilo standarda je iznos potrošačke korpe, koji stalno raste. To je pokazatelj kako borci žive sa onim što mjesečno dobijaju. Kad se uporede naša primanja i troškovi života, jasno je da borci ne mogu obezbijediti ni minimum onoga što je potrebno za koliko-toliko pristojan život – ističe za Srpskainfo predsjednik ovog udruženja Nedeljko Klincov.
Upozorava na posljedice tihe inflacije koja je već odavno „pojela“ daleko više od najavljenih povećanja.
– Mi smo još prije 3 godine tražili da osnovica bude povećana na 5 KM, a to će tek sada da se desi. A svjedoci smo koliko je, unazad 3 godine, sve poskupjelo. Dakle, povećanje boračkog za 1,5 KM po mjesecu ratovanja u 2026, kap je u moru – poručuje Klincov.
Sličnog stava su i penzioneri koji preživljavaju od minimalne ili prosječne penzije.
I njihov lider Ratko Trifunović svjestan je da aktuelne penzije, sve sa ovogodišnjim povećanjem, nisu bogzna šta.
– Bilo bi dobro kad bi penzije mogle da rastu u daleko većem procentu, ali treba biti realan. Problem je što kod nas ima malo zaposlenih, odnosno, što je omjer radnika i penzionera nepovoljan, Dakle, bolje išta nego ništa – rekao je nedavno za Srpskainfo Trifunović.
Podsjetimo, penzioneri će u avgustu dobiti i jednokratnu pomoć, pa će oni sa ispodprosječnom penzijom dobiti 120 KM, a oni čije su penzije iznad prosječne 80 KM.
Bonus video
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.