Društvo

(VIDEO, FOTO) Psovali i Jugoslaviju i Lajbah: U Jajcu završeno 4. zasjedanje AVNOJ-a, Novak pročitao ŠOKANTNE poruke

U Jajcu je sinoć, koncertom kultnog slovenačkog benda Lajbah, završeno 4. zasjedanje AVNOJ-a, performans koji je okupio antifašiste i jugonostalgičare iz brojnih eks ju gradova od Vardara do Triglava.

lajbah u jajcu
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Nakon izložbe logotipa karakterističnih za socijalističku Jugoslaviju, panel diskusije o rebrendiranju AVNOJ-a, nastupa hora koji je pjevao partizanske pjesme, projekcije filma „Blum Gospodari svoje budućnosti“ i brojnih drugih sadržaja, sinoć je uslijedilo “veliko finale” – koncert benda Lajbah.

Još od 1980. godine, kada je osnovan u rudarskom gradiću Trbovlje, Lajbahovce prati glas angažovanih muzičara koji ruše stereotipe. Tako je bilo i sinoć.

Frontmen Ivan Novak je prije svirke pročitao poruke, koje su preko društvenih mreža stizale na “adresu” Lajbaha od najave koncerta u Jajcu.

lajbah u jajcu
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Poruke su krcate psovkama, upućenim na račun Lajbaha, ali i Jugoslavije i “crvenih”. Pisani i na ćirilici i na engleskom, komentari se najčešće poigravaju sa imenom grada Jajca i narodnim izrazom za muški polni organ, a ima i vrlo kratkih i jezgrovitih, poput one: “fuck off YU”.

Sve u svemu, publika okupljena u Muzeju AVNOJ – a se dobro zabavila i kažu da im nije žao što su ulaznicu za koncert platili 50 KM.

Ostali sadržaji na prvom AVNOJ festu, organizovanom “s ciljem da se Jajce brendira kao evropska prijestolnica antifašizma”, bili su besplatni, a zanimljivi.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Za Banjalučanku Draganu Dardić, jednu od “vijećnica” 4. zasjedanja AVNOJ-a, to je bilo nezaboravno iskustvo.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Bio je to lijep i dirljiv događaj, okupili su se ljudi, koji nisu zaboravili Jugoslaviju i nasljeđe antifašizma, a među njima je i mnogo mladih. Kada je ženski hora iz Tuzle pjevao partizanske pjesme, svi smo s njima pjevali i plakali. I sinoć smo sa Lajbahovcima pjevali i smijali se  – priča Dragana za Srpskainfo.

Podjećamo, na jučerašnji dan, 29. novembar, u doba socijalističke Jugoslavije se slavio veliki praznik – Dan Republike.

Pročitajte još

Praznik je ustanovljen u znak sjećanja na Drugo zasjedanje AVNOJ-a, održano u Jajcu 29. novembra 1943. godine, na kojem je utemeljena Titova Jugoslavija.

AVNOJ ili punim imenom Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije, imao, u stvarnosti, samo 3 zasjedanja, a posljednje, treće, održano je u Beogradu 1945. kao priprema za održavanje ustavotvorne skupštine tadašnje Demokratske federativne Jugoslavije.