Društvo

"Otkrićemo ko je izvukao 243 miliona KM" PROTEST KREĆE 1. septembra, prevoznici poslali SNAŽNU PORUKU

Nakon više od dvije decenije sistemskog zanemarivanja, fragmentacije i birokratskog pritiska, sektor drumskog transporta i logistike BiH po prvi put nastupa ujedinjeno, organizovano i odlučno.

"Otkrićemo ko je izvukao 243 miliona KM" PROTEST KREĆE 1. septembra, prevoznici poslali SNAŽNU PORUKU
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

To su saopštili iz Konzorcijum logistika BiH, kao najšire interesne zajednice sektora, iz kojeg su zvanično najavili  početak sveobuhvatnog protesta od 1. septembra 2025. godine, pod sloganom: „Dosta je bilo do ispunjenja zahtjeva!

Prevoznici podsjećaju da su 21. aprila 2025, kroz protestni defile u Sarajevu, pokazali snagu, disciplinu i dostojanstvo.

– Bio je to prvi korak. Nakon brojnih sastanaka, dopisa i nerealizovanih dogovora, dolazi odlučujući trenutak. Protest najavljen 1. septembra biće dostojanstven i miran, sproveden u skladu sa zakonom i uz poštovanje humanitarnih koridora (djeca, hitne službe, vojska, policija), organizovan širom BiH – sve dok naši zahtjevi ne budu ispunjeni – navodi se u saopštenje.

 Prevoznici poručuju da su zahtjevi ovog sektora zakoniti, realni i usaglašeni.

– Tražimo povrat 50 odsto trošarina na gorivo, kao u EU članicama. Popust od 50 odsto na putarine/cestarine putem jedinstvenog TAG sistema, priznanje statusa „izvoznika usluga“ za transportne kompanije. Među zahtjevima su, između ostalog, i ukidanje diskriminacije u EU – primjena AETR i SSP sporazuma, smanjenje vremena zadržavanja na granicama za najmanje 50 odsto, funkcionalna koordinacija svih inspekcija u korist prometa i logistike – ističu prevoznici.

Naglašavaju da je za potrebe koordinacije protesta, formiran Koordinacijski tim zajedničkih poslova, koji će tokom trajanja protesta biti stacioniran u Parlamentu BiH.

– Protest će biti organizovan u operativnim zonama koje se poklapaju sa nadležnostima Regionalnih centara UIO – Sarajevo, Banjaluka, Mostar, Tuzla, Zenica. Pozivamo sve članove Konzorcijuma, kao i ostale učesnike u sektoru, da pokažu  dostojanstvo u ponašanju i komunikaciji, disciplinu u organizaciji kolona i punktova, sabornost i solidarnost – jer nas samo jedinstvo vodi do cilja. Odbacujemo svaki pokušaj podjela, manipulacije ili zloupotrebe protesta – ističu prevoznici.

Pročitajte još

Iz Konzorcijum su saopštili da će narednih dana objavljivati: tačke otpora i institucionalne blokade, imena pojedinaca koji su, kako naglašavaju, 20 godina eksploatisali sektor i izvukli 243 miliona KM, pokušaje opstrukcije digitalizacije, olakšica i evropskih reformi.

– Ovo nije borba samo za firme. Ovo je borba za sektor koji nas hrani, radna mjesta i porodice, budućnost privrede i ekonomsku suverenost države. Kako se predstavimo 1. septembra, tako će nas pamtiti istorija i naša djeca – poručuju iz Konzorcijuma.