Zdravlje

DRŽITE BOLEST POD KONTROLOM Astmatičari bi trebalo da kažu zbogom kobasicama, konzervama, sladoledu

Astma je jedna od onih bolesti za koju kažu da nema lijeka, ali da može da se drži pod kontrolom. Ovo hronično oboljenje pluća dovodi do upale i sužavanja disajnih puteva i posljedično do plitkog daha, kašlja, tjeskobe u plućima.

Mladić koristi inhalator
FOTO: FREEPIK

Osobe koje boluju od astme ne bi trebalo da jedu konzerviranu hranu, sladoled i sve što sadrži aditive, već da se okrenu konzumiranju lako svarljivih i energetski jakih prirodnih namirnica

Da ne bi došlo do smanjenja kvaliteta života osobe oboljele od astme, jedan od faktora svakako je i ishrana, uz usvajanje drugih zdravih navika. Pravilna ishrana u izvjesnoj mjeri može da utiče na smanjenje učestalosti napada, ali i na njihov intenzitet.

Spisak poželjnih namirnica

Beta karoten, tj. provitamin A smanjuju štetno djelovanje slobodnih radikala na mišiće organa za disanje. Beta karoten se nalazi u žutom, narandžastom i zelenom povrću i voću (mrkva, batat, bundeva, kajsija, špinat). Kvercetin je antioksidans koji smanjuje napade astme. Ovaj antioksidans sadrže brokoli, borovnica, malina, crveno grožđe, brusnica, jabuka, luk itd. Kalijum i magnezijum poboljšavaju rad pluća, a u namirnicama se nalaze u smokvama, grahu, grašku, batatu, kajsijama, avokadu, jabukama, golici od bundeve, kukuruzu i špinatu.

Industrijska hrana dostupna na svakom koraku ima u sebi mnogo aditiva koji dokazano pospješuju pojavu astme. Zato je potrebno obroke bazirati na zdravoj, industrijski neobrađenoj hrani: bez konzervanasa, boja, nitrita, nitrata, sulfita, sulfata i drugih otrova i alergena.

U prevodu, to znači da bi astmatičari trebalo da kažu zbogom kobasicama, konzervama, sladoledu i svemu što na deklaraciji sadrži aditive i preorijentišu se na konzumiranje lako svarljivih i energetski jakih prirodnih namirnica.

Pročitajte još

Potrebno je da izbace gazirane napitke jer oni nepovoljno utiču na tok bolesti. Mogu da piju mineralnu vodu, i to onu koja nema pretjeranu količinu rastvorljivih sastojaka. Pri tome ne bi trebalo da piju samo tu mineralnu vodu, već i običnu vodu.

Slano takođe utiče na astmu, pa je za preporuku unos soli od dva do dva i po grama dnevno, a preporučuje se supstitucija soli začinima (celer) i zamjenom za so.

Pojedini astmatičari nisu tolerantni na salicilate koje (osim aspirina) sadrži i razno voće: jabuke, grožđe, kajsije, breskve, limun, pomorandže i drugi citrusi, zatim šljive, višnje, jagode i maline, ali i povrće: paprika, paradajz, krastavac, krompir.

Voće i povrće je izvor antioksidanasa koji veoma povoljno utiču na astmatičare, a djelovanje antioksidanasa smanjuje pojavu histamina u organizmu i njegovo razlaganje. Histamin u organizmu, između ostalog, sužava bronhije i izaziva astmatične napade, piše Politika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu