Prema predanju, manastir Koporin je sagrađen u prvoj polovini 15. vijeka, a ktitorstvo se pripisuje despotu Stefanu Lazareviću.
Isprva, ova duhovna svetinja predstavljala je utočište i mjesto molitve, dok je danas simbol bogate ortodoksne tradicije i kulturnog naslijeđa.
Koporin je izgrađen u stilu moravske škole, sa prepoznatljivom arhitektonskom ljepotom i pažljivo oslikanim freskama koje prikazuju svetitelje, anđele i biblijske scene. Na poseban način, ove freske pričaju priču o vjerovanju, upornosti i umjetničkoj vještini onih koji su ih stvorili prije više od pet vijekova.
Manastir je okružen tišinom i prirodnom ljepotom, pružajući posjetiocima mir i spokoj, daleko od svakodnevne vreve. Uprkos burnoj istoriji i mnogim iskušenjima, poput uništavanja tokom osmanskih osvajanja, Koporin je uvijek ponovo obnavljan, što svjedoči o neugasivom duhu i značaju ovog svetog mjesta.
Molitve za potomstvo
Svake godine, vjernici i turisti dolaze u Koporin ne samo da bi se divili njegovoj istorijskoj i umjetničkoj vrijednosti, već i da bi pronašli trenutke duhovnog mira i inspiracije.
Mnogi tvrde da su zahvaljujući molitvama monaha ovog manastira uspjeli da dobiju potomstvo.
Naime, u manastirskoj crkvi, pored moštiju Svetog despota Stefana Lazarevića sveštenici svakodnevno čitaju molitve za potomstvo, piše Blic Žena.
Kažu da je do sada rođeno preko dvije hiljade djece zahvaljujući njihovim molitvama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu