Banjaluka

Eko toplane uskoro počinju sa punjenjem sistema daljinskog grijanja vodom: Rok za rad na instalacijama 15. septembar

Korisnici gradskog grijanja trebaju najkasnije do 15. septembra da završe sve radove i renoviranja u svojim objektima, kako ne bi došlo do neželjenih curenja na instalacijama usljed kojih može doći do poplava u stanovima i poslovnim prostorima.

Eko toplane uskoro počinju sa punjenjem sistema daljinskog grijanja vodom: Rok za rad na instalacijama 15. septembar
FOTO: EKO TOPLANE

Naime, Eko toplane Banjaluka uskoro počinju sa punjenjem sistema daljinskog grijanja vodom.

Stanar zgrade u Ulici Majke Jugovića kaže da svake godine stanari dobiju „upozorenje“ da trebaju na vrijeme pripremiti instalacije, u vidu obavještenja koje bude istaknutno na ulazu u zgradu.

– Uvijek se držimo traženih smjernica, odzračimo radijatore na vrijeme, jer znamo da samo tako možemo imati kvalitetno grijanje – rekla je stanar ove zgrade S.K.

FOTO: EKO TOPLANE
FOTO: EKO TOPLANE

Iz ZEV-a u Ulici Rajka Bosnića poručuju da redovno od Eko toplana dobijaju obavještenje prije nego što treba početi punjenje sistema vodom. Kaže da poštuju i prate ta uputstva, jer svima je cilj da imaju kvalitetno grijanje u zgradi.

– Otkako je u funkciji postrojenje na Starčevici mi imamo dobro grijanje zimi – naveli su iz ovog ZEV-a.

Iz Eko toplana poručuju da je u pitanju redovna aktivnost pred početak svake grijne sezone, te da korisnici gradskog grijanja trebaju do tog roka da završe sve planirane poslove.

– Osim toga, korisnici bi prije početka sezone trebalo da, ako to do sada još nisu uradili, pripreme unutrašnje i zajedničke unutrašnje instalacije, a u cilju što kvalitetnije i nesmetane isporuke toplotne energije – rekli su u Eko toplanama.

FOTO: EKO TOPLANE
FOTO: EKO TOPLANE

Podsjećaju i da je, prema Opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korištenje toplotne energije, održavanje unutrašnjih i zajedničkih unutrašnjih instalacija u nadležnosti pojedinačnih korisnika, odnosno zajednica etažnih vlasnika.

– S obzirom na to da je jedan od najčešćih problema pojava vazduha u radijatorima, čime se narušava kvalitet grijanja, ako se korisnici suočavaju s ovim problemom, trebalo bi da prije početka sezone grijanja zamijene stare i dotrajale odzračne ventile novima. Riječ je o minimalnom ulaganju, čime se postiže bolji kvalitet grijanja, jer se odzračivanjem u slučaju potrebe oslobađa nakupljeni vazduh i omogućava nesmetana cirkulacija kroz grijna tijela – naveli su u ovom preduzeću.

FOTO: EKO TOPLANE
FOTO: EKO TOPLANE

Kada je riječ o sistemima na kojima postoje centralne odzrake na cjevovodu i automatske na vertikalama, iz Eko toplana poručuju da su za njih nadležne zajednice etažnih vlasnika, dok su za odzrake na samim radijatorima zaduženi korisnici.

– Nakupljanje vazduha najčešće se događa kod korisnika na višim etažama, dok je kod potrošača na nižim etažama češći problem sa sakupljanjem mulja u radijatorima, što takođe remeti redovnu isporuku toplotne energije i narušava kvalitet grijanja – rekli su u ovom preduzeću.

Stare zgrade

U Eko toplanama su naglasili da na funkcionalnost unutrašnjih instalacija posebnu pažnju treba da obrate korisnici u starijim zgradama, u kojima su instalacije stare i dotrajale.

– Potrošači koji su protekle sezone imali problem s unutrašnjim instalacijama, što je prouzrokovalo slabiji kvalitet grijanja, trebalo bi da angažuju ovlašteno stručno lice za održavanje instalacija da otkloni kvar, kako bi spremno ušli u sezonu grijanja – zaključili su u ovom preduzeću.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu