Društvo

"Epidemija promijenila pristup liječenju" Dr Ašanin ističe da je u KCS do sada liječeno 7.000 kovid pacijenata

Direktor Klinickog centra Srbije Milika Ašanin kaže da je od početka epidemije korona virusa, KCS vodio borbu na dva fronta, kovid i nekovid, i da je u nekovid dijelu, od marta do danas, liječeno više od 60.000 pacijenata.

"Epidemija promijenila pristup liječenju" Dr Ašanin ističe da je u KCS do sada liječeno 7.000 kovid pacijenata
FOTO: ZORAN ILIĆ/RAS SRBIJA

Ašanin je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da je od početka epidemije oko 7.000 kovid pacijenata hospitalizovano u okviru sistema Klinickog centra Srbije.

Ističe da je trend epidemije bolji nego što je bio, ali da već danima “nije baš najbolji” zbog broja pacijenata koji su u bolnicama, onih na respiratorima, ali i preminulih.

Pročitajte još

Prema njegovim riječima, u prijemnoj ambulanti Infektivne klinike bude između 130 i 150 pregleda dnevno i između 80 i 90 hospitalizovanih.

U bolnici Batajnica trenutno je hospitalizovan 421 pacijent, od kojih je 57 na intenzivnoj njezi i 40 intubiranih, kaže Ašanin, dodajuci da je bolnica juce primila 48 novih pacijenata.

Trenutno je zaraženo oko 490 zdravstvenih radnika KCS, od kojih 139 ljekara, i malo njih je hospitalizovano, navodi direktor KCS.

Ašanin dodaje da je u KCS formiran samostalni vakcinalni punkt i ukazuje da je do sada vakcinisano ko 2.500 zaposlenih i još oko 500 građana iz raznih medicinskih organizacija.

Kada je riječ o nekovid dijelu KCS, koji je jedina civilna ustanova koja se bavi nekovid pacijentima, bilo je oko 300.000 ambulantnih pregleda i oko 250.000 pregleda u Urgentnom centru od marta prošle godine do danas.

Liječeno je, ističe Ašanin, 60.000 kovid negativnih pacijenata.

– Jedna teška epidemija koja se pojavila je uticala na drugaciji pristup liječenju pacijenata uopšte. Morali smo da se organizujemo u mnogo pogleda, pulmologija je po dva i po mjeseca dva puta ulazila i izlazila iz sistema. Pomagali smo svim klinicko-bolničkim centrima, naši anesteziolozi su radili i postavili sistem, morali smo da pomažemo i drugima u unutrašnjosti Srbije. Sve je to uticalo na naš rad – navodi direktor KCS.

Ašanin je naveo da svaki peti čovjek u Srbiji umire od malignih bolesti.

– Uložili smo dodatne napore za liječenje tih bolesnika, povećali rad u dnevnim bolnicama. Na iks nožu u 2019. obavljeno je 3.100 tretmana, a u 2020. godini 5.100 tretmana – istakao je direktor KCS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu