Društvo

U Bolnici "Srbija" povećan broj oboljelih od hronične bolesti bubrega: Poznato koji su glavni uzroci

Došlo je do povećanja broja oboljelih od hronične bolesti bubrega kod stanovništva, a vodeći uzroci su šećerna bolest i povišen krvni pritisak, izjavila je supspecijalista nefrologije u Bolnici "Srbija" u Istočnom Sarajevu Ivana Vukobrat Bjelogrlić.

U Bolnici "Srbija" povećan broj oboljelih od hronične bolesti bubrega: Poznato koji su glavni uzroci
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ona je naglasila da bi bolesnici s tim bolestima trebali da održavaju uredan nivo šećera u krvi i visinu krvnog pritiska pod kontrolom, navode iz Bolnice “Srbija”.

Bjelogrlićeva je ukazala da je svjetski dan bubrega, koji se obilježava drugog četvrtka u martu svake godine, globalna kampanja kojom je potrebno osvijestiti javnost o važnosti bubrega kao organa u očuvanju zdravlja, mjerama prevencije i faktorima rizika, kako bi se smanjila učestalost hronične bubrežne bolesti.

– Bubrezi su izuzetno važni za naše zdravlje i kvalitet života. Glavna funkcija bubrega je izlučivanje viška tečnosti iz organizma, te toksičnih produkata metabolizma. Bubrezi ne samo da čiste naš organizam nego i regulišu krvni pritisak, održavaju čvrstoću kostiju i stimulišu stvaranje crvenih krvnih zrnaca – naglasila je Bjelogrlićeva, koja je specijalista interne medicine.

Ona navodi da je uzrok porasta hronične bubrežne bolesti svakako i starenje populacije, ali i neregulisana hipertenzija, pretilost, prekomjerno i nekontrolisano trošenje nesteroidnih protivupalnih lijekova, izloženost raznim toksinima okoline, zatim sistemske autoimune bolesti, kao i nasljedne bolesti bubrega.

Pročitajte još

Prema njenim riječima hronična bubrežna bolest znatno narušava kvalitet života. Međutim, postoji nekoliko načina kako se mogu sačuvati bubrezi zdravima.

-Potrebno je redovno kontrolisati krvni pritisak, šećer u krvi, aktivno se kretati, hraniti se zdravo i kontrolisati tjelesnu težinu. Potrebno je smanjiti unos soli, ne pušiti, ne uzimati lijekove bez preporuke ljekara i provjeravati funkciju bubrega ako postoji jedan ili više faktora rizika, odnosno ako je neko u porodici liječen zbog hronične bubrežne bolesti – poručila je Bjelogrlićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu